Binalar başta olmak üzere birçok farklı yapıda kullanılan çatı kaplama sistemleri yapıların üst katlarında üstün koruma performansı sağlar ve yapıların daha uzun süre kaliteli durmalarında önemli rol oynar. Her türlü hava koşuluna karşı koruma sağlayan çatı kaplama sistemleri arasından uygun olan modeller tercih edildikten sonra kaliteli işçilik sergilenerek kısa sürede kaliteli yapılara sahip olmak mümkün olur.

Yapıları dış müdahalelere karşı koruyan çatı kaplama sistemleri aynı zamanda binanın yalıtımına da önemli katkılar sağlar. Çatıda performans iki katına çıkar ve yüksek oranda ısı yalıtımı imkanından yararlanma fırsatı doğar.

Kiremit Çatı Kaplama Sistemleri
 

Kiremit malzeme ile yapılan çatılar asırlardır birçok yerde karşılaşılan çatı kaplama sistemleridir. Yeni sistemler doğmadan önce de var olan bu sistemler ile çatılar hem estetik bir görünüme kavuşur hem de son derece uzun ömürlü olur. Kiremit, eski dönemlerden gelme kaliteli yapısı ile günümüzde de hala birçok yapı tarafından tercih edilmektedir. Dekoratif duruşu ile de beğeni toplayan kiremit yapılar özel birbirine geçmeli sistemi sayesinde de üst düzey koruma performansı sağlar.

Kiremit çatılar ilk olarak 19. Yüzyılın ilk dönemlerinde kullanılmaya başlanan sistemlerdir ve kullanılan yapıların birçoğu günümüzde hala kullanılır vaziyettedir. İlk kullanım amacı o dönemler kil kullanılarak inşa edilen çatıların daha dekoratif görünüm kazanmanı sağlamaktır. Zamanla birçok farklı pigmentin de içerisine eklenerek oluşturulan kiremit o günden bugüne bir yaşam döngüsü halini almıştır. Bugün hali hazırda üretilen kiremitlerin bir çoğu otomatik makineler ile üretildiğinden hepsi aynı ebattadır ve çatılarda şık bir görünüm kazandırır.

Kiremit Çatı Sistemlerinin Avantajları
 

Kiremit çatı sistemleri kullanılarak yapılan bir yapıda kullanım ömrü uzar. Son derece ekonomik olan bu model estetik açısından binaya hoş bir görünüm kazandırır. Tamiratı son derece kolay olan bu sistemlerde gerekli durumlarda aktarım da yapılabilmektedir. Taşınması söz konusu olan yapılarda ikinci bir noktaya kiremitleri taşıyarak tekrar bir çatı sistemi elde etmek mümkün olur. Yağışın bol olduğu bölgelerde dayanıklı yapısı sayesinde üstün koruma performansı sağlar. Yanmaz özelliğe sahip olan kiremit, her türlü sıcak havaya karşı da koruma performansı gösterir.

Eternit Çatı Kaplama Sistemleri
 

Türkiye’de son dönemlerde sıklıkla tercih edilmeye başlanan eternit çatı kaplama sistemleri lifli ve çimentolu dokusu sayesinde çatılarda izolasyon sağlar. Hem çatı hem de cephe sistemlerinde tercih edilen eternit kaplamalar sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı olması nedeni ile tercih edilir. Özellikle iş yerlerinde ve depolarda tercih edilen bu malzeme birbirine geçen yapısı sayesinde güven verir. Dekoratif görünümünün yanı sıra sade bir tasarıma sahip olmasından dolayı da tercih edilen bu malzeme ile çatılar güvenli hale getirilebilir.

Sandviç Panel Çatı Kaplama Sistemleri
 

Sandviç panel uygulamaları boyalı bulunan galvaniz sac ile alüminyum levha arasına uygu miktarlarda poliüretan enjeksiyon uygulanarak elde edilen muhtelif malzemedir.  Estetik görünümü sayesinde yüzey kaplama malzemesi olarak da tercih edilebilir. Hem çatılarda hem cephelerde tercih edilen bu malzeme ile çatılarda da üst düzey performans elde etmek mümkün olur. Birçok farklı model seçeneği sayesinde alternatif çözüm önerileri bulunan bu malzeme kolay uygulanabilir olması nedeni ile de tercih nedenidir. Dış ortamdan gelecek her türlü korumaya karşı mükemmel koruma sağlayan bir malzemedir. Hem ısıya hem de sese karşı yalıtım özelliği bulunan bu malzeme sayesinde dört mevsim hava koşullarında son derece rahat etmek mümkün olur. Birçok farklı kalınlığı bulunan malzeme isteğe göre farklı kalınlıklarda da üretilebilir. Böylece her ihtiyaca uygun hale gelir.

Sandviç panellerde kullanılan ana malzeme polystren ve poliüretandır. Poliüretan yoğun olarak tercih edilir. Malzemeye uygun polyester boya ile kaplanarak son derece estetik bir görünüm kazanır.

Saç Çatı Kaplama Sistemleri
 

Günümüzde özellikle sanayilerin büyük bir bölümünde sac çatı kaplama sistemleri ile karşılaşılır. Son derece yaygın olan bu malzeme son derece dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür. Muhtelif boyutlarda sacların akıllı vidalar ile montajlanması sonucunda kısa sürede işlem tamamlanır ve son derece kalıcıdır. Eğimli bir yapıya sahiptir ve bu eğim yapının özelliğine göre belirlenir. 4 ila 7 adet kiremitin yan yana getirilmiş halini yansıtan dokusu içeriğinde galvaniz bulundurur.

Isı Yalıtımlı Çatı Kaplama Sistemleri
 

Çatı kaplama sistemleri çatılarda üst düzey koruma performansı sağlar. Hem köpük hem de izolasyon malzemesi ile kuvvetlendirilen çatılar sayesinde dört mevsim çatılarda üstün koruma performansı sağlanır. İzolasyon sayesinde yaz mevsimlerinde çatılar güneşe karşı koruma sağlar ve fazla sıcağın içeriye temasını engeller. Kış mevsiminin soğuk dönemlerinde de yine soğuk havayı içine hapseden köpükler çatının ılık kalmasını sağlar ve fazla soğuk binanın içerisine nüfuz etmez.

Çatı kaplama sistemleri enerji tasarrufu anlamında son derece faydalı bir uygulamadır. Büyük oranda üst çatının alt kısmında tercih edilen bu kaplamalar sayesinde fazla enerjiden tasarruf edilir.

Çatı Kaplama Sistemleri Fiyatları
 

Çatı kaplama sistemlerinde kullanılan birden fazla sistem bulunur. Farklı malzemeler ile farklı tasarımların ortaya çıktığı bu kaplamalarda maliyet yapının genişliği ile belirlenir. Uygulanacak alanın belirlenmesinin ardından tercih edilecek malzemenin kalitesine de karar verilmesi ile net bir fiyata da sahip olmak mümkün olur.

Çatı kapama sistemlerinde kalite anlamında birden fazla malzeme çeşidi bulunur. Malzemenin kalitesi doğrudan kullanım ömrü ile ilişkilidir. Her bütçeye göre malzemenin bulunabileceği kaplama malzemeleri arasından kaliteli tercihler yapmak, yapının daha uzun üre dayanıklı kalması açısından son derece önemlidir. Çatı kaplama sistemi uygulamalarını gerçekleştiren firmalar ile temasa geçilerek net bir fiyat alınmasının ardından kısa süre içerisinde bu kaliteli yapılara sahip olmak da mümkün olur.