Her türlü çok katlı yapının doğa olayları ve dış müdahalelere karşı koruma sağlaması ve dayanıklılık kazanması amacı ile gerçekleştirilen her türlü uygulama çatı kaplama uygulaması adını alır. Çatı kaplaması yapılan binalarda hem kullanım daha uzun süreli olur hem de çatı kaynaklı meydana gelebilecek birçok problemin önüne kolayca geçilir. Günümüzde hemen her binada yapılan bir uygulama olan çatı kaplama uygulamalarında tercih edilen malzeme ve işçiliğin seviyesi kalitesinin süresi ile doğrudan ilişkilidir. Daha korunaklı olması ve daha sorunsuz süre yaşam alanı sunması için çatı kaplama malzemelerinde de kalite ve işçiliğe gereken özenin gösterilmesi gerekir.

 

Yeni Nesil Çatı Kaplama Sistemleri
 

Çatı kaplama sistemlerinde en eski dönemlerden itibaren bilinen kiremit oldukça yaygın şekilde tercih edilir. Bugün yaşam imkânı sunan birçok konut kiremit çatı ile uzun yıllar boyunca binalarda çatı güvenliğini sağlar durumdadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte çatı kaplama malzemelerinde kiremit kaplamaya birçok alternatif malzeme doğmuştur. Tercihe uygun malzemeler ile yapılan kaplamalar kiremit kadar kaliteli olup kiremitten daha uzun süre boyunca da dayanıklılık güvencesi vermektedir.

Yeni nesil kaplama malzemeleri hem zaman açısından daha kısa sürede uygulanır hem de üstün koruma performansı sunar. Bir kez tercih edilecek bir çatı kaplama uygulaması ile aynı konutta uzun yıllar güvenli yaşam sürmek mümkün olur.

Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?
 

Çatı kaplama için tercih edilen malzemeler ondülin, galvaniz, kiremit ve sac malzemelerdir. Her bir ürün kendine has uygulama teknikleriyle birlikte uygulanır. Bu nedenle tercih edilecek her malzeme için sunulacak olan fiyatlar da farklılık gösterir. Kalitesine göre değişen malzemelerin tercih edilmesinin ardından çatı kaplama ustalarıyla birlikte malzemelerin çatılara kaplanması işlemi gerçekleştirilir.

En İyi Çatı Kaplama Malzemesi Hangisi?
 

Çatı kaplama malzemeleri üretim modeli olarak birbirinden ayrılsa da kalite olarak çok fazla ayrıma sahip değildir. Her malzemenin kendine ait kalitesi bulunur ve hemen her malzeme son derece dayanıklı olarak uzun yıllar kullanılabilir. Günümüzde hizmet veren birçok farklı yapı bulunur ve her birinin kullanım amacı farklıdır. Kullanım süresine bağlı olarak konutlara ve yapılara en uygun çatı kaplama malzemesi tercih edilerek gerekli işlem uygulanabilir.

Çatı kaplama malzemesinde hangi modelin tercih edileceğinde en önemli etken iklimdir. Soğuk iklimlere nazaran sıcak ve ılıman iklimlere sahip olan bölgelerde kiremitli yapıların sık ve yoğun olduğu görülür. Kiremit, ısıya ve sıcağa karşı son derece dayanıklı bir malzemedir ve uzun süre boyunca dayanıklılık gösterir. Kış mevsimini oldukça soğuk geçiren bölgelerde ise çatı kaplamak için tercih edilen malzeme sac kaplama malzemeleridir. Her bölge kendi mevsim koşullarını göz önüne alarak çatı kaplama malzemesi için tercihini yapar. Böylece her koşulda en üstün kaliteye sahip olan ve üstün koruma performansına sahip olan kaplama uygulamalarına sahip olunur.

En Hesaplı Çatı Kaplama Malzemesi Hangisi?
 

Çatı kaplama uygulamalarında en ucuz malzemeye yönelmek kullanım süresinde istenilen başarının sağlanmasını mümkün kılmaz. Ancak tercih edilecek malzemeye karar verildikten sonra malzemeyi farklı kaynaklardan uygun fiyata getirmek mümkün olabilir. Neticede yapılarda kalite aranıyorsa ve uzun ömürlü olması isteniyorsa bu durumda gereken şey malzemede kaliteye ve özenli işçiliğe dikkat etmektir.

Çatı Kaplama Uygulamaları Nasıl Yapılır?
 

Çatı kaplama uygulamalarında yapıya uygun malzemelere karar verildikten sonra kaplanacak çatının ölçüleri alınır ve kaplama malzemeleri bu ölçüye göre hazırlanır. Kaplama çatıdaki demir üzerine ya da varsa sağlam olan dayanıklı bir iskelet üzerine uygulanır. Bu aşamada çatı üzerinde yer alan malzeme önceden görüleceği için kaplamada kullanılacak yardımcı ürünler hazır bulundurulur. Çatı kaplamak için tercih edilen malzemenin çatıya düzgün bir şekilde yerleştirilmesi sağlanır. Ardından yerleştirilen malzemeler dikkatli bir şekilde tek tek çatıya sabitlenir. Sabitleme işleminde akıllı vidalar kullanılır. Bu şekilde çatının uzun süre oynama yapmasının önüne geçilir. Uygulanan malzeme hiç hareket etmeden uzun yıllar boyunca kullanılabilir.

Çatı Kaplama Uygulamaları Nerelere Uygulanır?
 

Çatı dendiğinde akla genelde konut tarzı yaşam alanları gelse de aslında çatı kaplama uygulamaları birçok farklı alanda tercih edilen uygulamalardır. Yüksek binalar başta olmak üzere, park ve bahçeler, birçok iş yeri, garajlar ve çiftlikler gibi birçok farklı faaliyet alanında da çatı kaplama uygulamalarına yer verilmektedir. İnsanın ve yaşamın olduğu hemen her ortamda çatı kaplama uygulamalarına da ihtiyaç duyulur. Son dönem yeni yapılan binalar bu kapsamın biraz dışında kalsa da yine de onlarda da kendi özel yapılarının bütünlüğünü sağlayan çatı kaplama malzemelerinin tercih edildiği görülür.

Çatı Kaplama Uygulamalarının Fiyatları Ne Kadar?
 

Çatı kaplama uygulamalarında fiyatı belirleyen en temel unsur uygulama yapılacak alanın büyüklüğü ve tercih edilecek malzemenin kalitesidir. Bu aşamada kullanılacak malzemenin kalitesi ile uygulama alanının büyüklüğü hesaplanarak maliyet hesaplanır. Son dönem tercih edilen malzemeler arasında yer alan şıngıl çatı kaplama malzemeleri çatılarda son derece gösterişli bir görünüm kazanır ve bu nedenle son dönemlerde oldukça tercih edilmektedir. Şıngıl çatı kaplama uygulamaları son derece kolay yapılabilen uygulamadır. Ancak malzeme yapı itibari ile su geçirgenliğine karşı herhangi bir güvence vermez. Bu nedenle binalar başta olmak üzere yaşam alanı olan yerlerde pek tercih nedeni değildir. Her malzemenin kendine has özelliklerini görüşerek doğru tercihin yapılması gerekir.

Çatı kaplama uygulamalarında şeffaf olarak tercih edilen çatı kaplama malzemesi fiyatta bir miktar ekonomi yaratabilir. Bu nedenle öncelik olarak gerekli bütün şartların yerine getirilmesi ve ardından firma ile doğrudan iletişime geçilerek net bir fiyat alınması daha uygun olur.