İklim koşullarına dayanıklılık, kullanışlılık, görüntü, mukavemet ve yalıtım gibi kriterler için kullanılan çatı kaplama levhaları bu kriterlerin yanı sıra fiyat açısından da oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Ses – ısı yalıtımında etkili olan kaplamalar farklı özelliklere sahiptir. Estetik açıdan da bireylere hoş gelen pek çok çatı kaplama türü vardır. Çatı kaplama çeşitlerine göre levhalarda kullanılan maddeler de doğru orantılı olarak çeşitli materyallerle desteklenmiştir. Çatı kaplama levhaları üretiminde kullanılan maddelere göre yukarıda anılan özelliklerin hepsine sahiptir. Ancak kullanım ömrü ve kriterleri dahil tüm etkenlerde azalma – çoğalma görülür. Bu malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Tek Kat Metal Levhalar

Su, dış – iç mekan yalıtımı, yağmur, sıcaklık – soğukluk yalıtımı yapılması gereken kaplamalardır. Uygun fiyatlarıyla ön plana çıksa da pek çok etki bakımından yetersizdir. Oldukça hafiftir.

  • Çinko Levhalar

Çinko levhaların kalınlık değerleri farklıdır. Genelde her 1000 x 2000 mm kalınlıklara sahip çinko levhalar tercih edilmektedir. Metrekare başı maliyetleri ortalama 30 TL civarındadır. Atmosferik etkilerden dolayı çinko levhaların üst kısımlarında gri – beyaz renkli karışımlar gözlemlenebilmektedir. Yağmur suyu ve asit değerleri çinkoyu tahrip edecek en büyük etkenlerdir. Bu etkiler kullanım ömrünü indirgeyebilir.

  • Bakır Levhalar

Metrekareye kurulduğunda ağırlığı 4,5 kg olan 1000 x 2000 bakır levhalar kullanılmaktadır. Yaklaşık maliyeti metrekare başına 70 TL olup levha inceliğine göre oranlar değişir. Bakır levhalar kullanıldıktan sonra zamanla üzerinde bakırımsı kırmızı renkte bir tabaka meydana gelmektedir. Bu tabaka mavi yeşil tabaya dönüşür ve kesinlikle temizlenmemesi gereklidir. Aksi halde yalıtım değeri düşecektir. Bakır levhalar genelde lüks konutlarca tercih edilmektedir ancak endüstri bölgelerinde kullanılması önerilmemektedir.

  • Kurşun Levhalar

Sıklıkla 3 mm kalınlıkta olanları tercih edilse de ihtiyaç ya da talebe göre farklı kalınlıkta üretilirler. Kilo bazlı satışı yaygındır. Ortalama 8 TL civarındadır. Atmosferik etkilerden dolayu yüzey kısmında koyu grimsi bir tabaka oluşmaktadır.

  • Çelik Levhalar

Çinko sıcak daldırma galvanız teknikleri kullanılarak üretilmektedir. 12000 mm uzunluğuna dek imalatı yapılabilmektedir. En çok tercih edilen 0,7 mm’dir. Kilo fiyatı ortalama 1,15 dolar’dır. Bilhassa endüstriyel yapılarda tercih edilmektedir. Oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü özelliklere sahiptir. Katlansa dahi yapıdaki çinko materyaller dökülmemektedir ve boyanması mümkündür. Siyah renkli çelik levhaları çatılarda kullanmamak gerekir. Atmosferik etkilerden dolayı zamanla paslanmakta ve ömrü çok kısalmaktadır. Eğrisel yapılara sokulması kolaydır. İstenilen şekiller verilerek çatı kaplaması gerçekleştirilebilir. Güvenle taşınabildiği gibi montajlama işi de oldukça pratik olmaktadır. Isı, ateş, su, ısı değerlerine karşı dayanıklı bir formdadır. Hem zamandan hem de işçilikten bütçe kazanmada ideal bir seçimdir. Sökülme işlemi de tıpkı montaj işleminde olduğu gibi hızlı ve kolay olup dilenildiği zaman sökülerek başka yerlere takılabilir. Diğer çatı kaplama materyallerine nazaran mukavemet değeri oldukça yüksektir. Isı yalıtımı olmadan tek tabaka ya da ısı yalıtımlı olarak iki tabaka halinde döşenebilir. Ses ve ısı yalıtımı bakımından diğer kaplama türlerine göre daha zayıf bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle konutlarda tercih edilmemelidir. Estetik açıdan da görsel istekleri karşılayamaz.

  • Sandviç Paneller

Alüminyum ya da Galvaniz kullanılarak iki ayrı sac tabakasına yalıtımlarla desteklenerek imalatı sağlanır. Yalıtım materyali olarak taş yünleri ya da polistren köpükler tercih edilebilmektedir. Isı, su, yağmur, ses vb etkilere karşı oldukça dayanıklı bir formdadır. Ortalama maliyet değeri metrekare başına 50 TL civarındadır. Boyut ve yalıtıma göre değerler değişebilir. Uzun ömürlü, hafif ve eğilmeye karşı mukavemet gösteren materyal özelliği vardır. Arzu edilen oranlarda imal edilebilmektedir. Yangın sırasında zehirli gazlar açığa çıkarmadığı için güvenlidir. Bu kaplama tercih edilecekse çatı üzerine aşırı ağırlıkta materyaller yerleştirilmemelidir aksi takdirde eğilmeler ve bağlantı elemanları arasında ayrışmalar meydana gelebilir.

  • Cam Elyaflı Polyester Levha

Cam elyaflarıyla birlikte polyester reçinesinin karışımı ile imal edilmekte olup kompozit materyaldir. Sıklıkla 1,5 mm kalınlıkta imal edilirler. Ortalama ağırlığı metrekare başına 2 kg olup, ortalama maliyeti metrekare başına 20 TL’dir. Sera, endüstriyel ortamlarda ve kısmi aydınlatma gerektiren tüm yapılarda çatı ya da çevresel kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir.