Konut ve işletmelerde en sık görülen sorunlardan biri de çatı akma sorunudur. Pek çok sebeplere bağlı olarak meydana gelen çatı akması problemi özellikle yoğun yağmur ve kalitesiz su yalıtımı sonucunda meydana geliyor. Bu durumda kaliteli su yalıtımı yaptırılmasında faydalar bulunuyor. Kaliteli su yalıtımı beraberinde en şiddetli yağışlarda dahi çatıda akma problemini minimum düzeye düşürüyor. 

Bu nedenle profesyonel inşaat firmaları tarafından da tavsiye edildiği üzere düşük bir maliyet üzerinden %100 garantili sonuçlar sunan su izolasyonu yaptırılması tavsiye edilir. Çatı akması sorunu ayrıca beraberinde de birçok problemlerin oluşmasına yol açıyor. Çatı katının kalitesini hızlı bir şekilde kaybetmesi ve buna bağlı olarak yeniden komple bir şekilde tamir edilmesi gibi ciddi maliyetler gerektiren neticeler söz konusu oluyor.

Çatı Akması Problemine Karşı En Etkin Yöntem Nedir?

Çatı akması problemine karşı birçok yöntemler söz konusudur. Çatı katının komple bir şekilde naylon malzeme üzerinden kaplanması bu yöntemlerden sadece bir tanesidir. Ancak bu uygulama genellikle kısa süreli olup sadece geçici olarak çatı katının şiddetli yağışlardan korunmasını sağlıyor. Ancak daha etkin bir yöntem olarak su yalıtım uygulaması güvenle tavsiye edilir. 

Bu yalıtım türüyle çatı katı hem daha modern bir görünüm elde eder ve hem de yağışlardan istikrarlı bir şekilde korunması sağlanır. Çatı akması konut ve işletmelerin en büyük kâbusudur. Dolaysıyla gereken yalıtım uygun zamanda uygulanmadığı takdirde çatı katından akan yağmur suyu doğrudan konut ve işletme içerisine akabiliyor. Bu da yapı ve eşya sağlığı açısından ciddi anlamda riskler teşkil ediyor.

Çatı Akması Probleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çatı akması sorunu daha çık Sonbahar ve Kış aylarında meydana geliyor. Bu mevsimlerde yağmur daha şiddetli bir şekilde etkisini gösterdiğinden su yalıtımı uygulanmayan çatı katlarında sıvı birikimi daha etkin ve kısa süreler içerisinde meydana geliyor. Çatı akması sorununda dikkat edilmesi gereken birçok hususlar söz konusudur. 

Bu katın yağmura karşı daha dirençli olması açısından garantili su yalıtımı uygulanmalıdır. Su yalıtımı sadece çatı katı açısından değil, aynı zamanda teras katı açısından da büyük fayda ve avantajlar sağlıyor. Bu katların daha dayanıklı ve kaliteli kalmasını sağlıyor. Çatı katı akma problemi yapının hem iç ve hem de dış cephelerinin tehlikeye girmesine neden oluyor. Bu bölümlerde yoğun nemlenme ve rutubetlenme gibi sorunların meydana gelmesine zemin hazırlıyor.

Su Yalıtımı Çatı Akması Probleminde Etkisi Nelerdir?

Su yalıtımı çatı akma problemi üzerinden birçok etkisi söz konusudur. Bu katın yağmurdan kalıcı bir şekilde korunmasını sağlar. Bu kapsamda çatı katının daha uzun ömürlü olmasına destek oluyor. Su yalıtımı aynı zamanda çatı katının daha estetikli görünmesi açısından da avantaj sağlar. Profesyonel bir şekilde uygulanması durumunda çatı katının maksimum şık ve modern bir görünüme sahip olmasına yardımcı oluyor. 

Bu lider yalıtım türü çatı katından komple bir şekilde ve dakikalar içerisinde gerçekleştiriliyor. Uzman inşaat personeli tarafından uygulandığından tüketicilerin zaman kaybetmesi söz konusu değildir. Tüm bu avantajların haricinde su yalıtımı çatı katının daha düşük bir maliyet üzerinden yalıtım yapılmasını sağlıyor. Bu yalıtım türü pek çok çatı kaplama uygulamalarına oranla hem daha hijyenik ve hem de daha düşük bir maliyete sahiptir.

Çatı Akması Problemi Riskleri Nelerdir?

Çatı akması problemi birçok yönden riskler teşkil ediyor. Bu soruna doğrudan su yalıtımı üzerinden giderilmediği takdirde yapı iç ve dış duvarlarında kısa süreler içerisinde çatlama problemi meydana gelmesine neden oluyor. Bu da yapının daha güçsüz ve dirençsiz olmasına neden oluyor. Çatı akma sorunu yapı içerisinde nem ve rutubet oluşmasına neden olduğundan yapı içerisinde ikamet eden fertlerin sağlığı açısından da riskler teşkil ediyor. 

Bireylerin nem ve rutubetlenmeden etkilenmesine bağlı olarak kısa süreler içerisinde çeşitli sağlık sorunlarına maruz kalması söz konusudur. Dolaysıyla çatı katı akma sorunu ciddiye alınması gereken önemli bir sorundur. Bu sorundan kısa süre içerisinde kurtulmak açısından su yalıtımı inşaat uygulaması yaptırılabilir.

Evlerde Çatı Akma Sorununda Su Yalıtımı Uygulanması

Çatı akma sorunu en çok konutlarda meydana geliyor. Konutların çatı katından su yalıtımı yaptırılmaması sonucunda yağışlı dönemlerde bu sorun hâsıl oluyor. Bu da yapı içerisinde yer alan bireylerin rahatsızlık duymasına neden oluyor. Evlerde çatı akma sorununda su yalıtımı dakikalar içerisinde uygulanıyor. Çatı katının tamamen bu yalıtımla kaplanması yapı sahiplerinin kendilerini güvende hissetmesini sağlıyor. 

Evlerin çatı katında akma sorunu uzun süreli olarak devam ettiğinde ayrıca maliyet açısından da dezavantajlar doğuruyor. Bina sahibinin yeniden çatıyı komple bir şekilde onarması söz konusu olabiliyor. Bu gibi olumsuz durumların meydana gelmemesi açısından yağış dönemine girilmeden önce profesyonel inşaat firmasından su yalıtımı talep edilmelidir.

Çatı Akma Sorunu İçin Su Yalıtımı Nasıl Alınır?

Çatı akma sorununda su yalıtımı doğrudan kurumsal firma sitesinden 7/24 talep edilebilir. Firma sitesinden çatı akma sorunu için su yalıtımı online müşteri destek hizmetlerinden, kurumsal telefon hattından hızlı bir şekilde alınır. Firma tarafından sunulan uygun fiyat teklifi onaylanması durumunda uzmanlar çatı katına ulaşarak gerekli ön keşifleri gerçekleştiriyor. Bu aşamadan itibaren aynı gün içerisinde komple bir şekilde su yalıtımı gerçekleştiriliyor.