Günümüzde pek yaygın olan çatı kaplama ahşap ya da metal malzemelerin üzerine kapatılarak oluşturulan yapı malzemesidir. Çatı kaplama işlemi uygun maliyelerle yapılır. En ucuz kaplama malzemesinden biri olan kiremit en çok kullanılan malzemelerin arasında yerini alır. Diğer bir malzeme ise üzerinde doğal taş kaplı kiremit malzemesidir.   

Ham maddesi olan kiremitleri öğütülerek toz haline getirilir. Daha sonra bin bir çeşit renklerle harmanlayarak doğal taş kaplı kiremit malzemesi elde edilir.  En pahalı malzeme ise taş yünlü esaslı panellerdir.  Hem güvenli olması hem de dış etkene karşı dayanıklı olması diğer malzemelere göre daha pahalı olmasına sebebiyet veriyor. Okulların ve hastanelerin yapımında kullanılan bir malın ve hastanelerin yapımında kullanılan bir malzemedir.

Çatı Kaplama Çeşitleri

Apartman, villa, okul, hastane gibi yerlerde çatı kaplama işlemleri yapılır. Böylelikle zorlu hava şartlarından etkilenmeden konforlu yaşamayı sunar. Çatı kaplamanın en önemli malzemesi levhalardır. En sık kullanılan levhalara ise alüminyum, çinko, sac, PVC ve bakırdır. Her biri farklı yapılarda olduğu için fiyatlarda değişiklik söz konusu olabilir. 

Sandviç panel, sac kaplama, atermit kaplama, PVC kaplama, kiremit kaplama ve shingle kaplama olmak üzere 6 adet kaplama çeşidi vardır. Kaplanacak alanlara göre değişiklik gösterir. Sandviç panel genellikle yan cephelerin kaplamasında kullanılan bir kaplama çeşididir. Sac kaplama hem ekonomik olması hem de dış etkenlere karşı dayanıklı olması tercih sebeplerinden biridir. 

Alternatif kaplama sadece yaz aylarında kullanılan bir kaplamadır. Pek tercih edilmiyor. PVC kaplama maliyeti düşük e kolay montaj yapılan bir malzemedir. Kiremit kaplama apartman ve binalarda kullanılan ucuz yollu malzemedir.  Shingle kaplama ise esnek yapıya sahip kaplama türüdür.

Çatı Kaplama Nasıl Yapılır?

Çatı kaplama yapacak kişilerin işinde uzman ve profesyonel olması gerekir.  Dikkatli ve pratik olması da kaliteli hizmet sunmasını sağlar.  Çatı kaplama işlemin de kullanılan malzemeye göre zorluklarında farklılık gösterir. 

Öncelikle demire ve dış etkenlere dayanıklı iskelet sistemi yapılır. Kaplamada kullanılacak malzemelerin parçalarını matkap yardımıyla iskelete eşit şekilde vidalanır. Daha sonra su yalıtımını sağlayacak membran malzemesi döşenir. Sandviç panel, sac kaplama, atermit kaplama, PVC kaplama, kiremit kaplama ve shingle kaplama hangisi döşenecekse su yalıtımının üzerine döşenir.

Çatı Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Çatı kaplamanın avantajlarından biri yaz ve kış mevsim geçişleri dengeler. Örneğin yazın daha serin kışın ise daha sıcak olur.  Her bütçeye göre çatı kaplama malzemesi vardır.  Sıvı barındırmaz. Yağmur gürültüsü,  rüzgâr gürültüsünü çok az duyulur. Aşınmazlar ve kolayca değiştirilebilir. Yapımı kullanılan malzemeye göre değişiklik gösteriri. Kısa sürede çatınız kaplanır. 

Uzun ömürlüdür. 40 ile 60 yıl dayanabilir. Bakım gerektirmez. Kalındır. İstediğiniz renk ve modellerden birini kaplatabilirisiniz. Tek dezavantajı ise depreme karşı dayanıklı yapıları yoktur. Bundan dolayı çok az risk olan bölgelerde yapılır.

 Çatı Kaplamada En Uygun Malzeme Nedir?

Çatı kaplamada en uygun malzeme sizin ihtiyaçlarınıza ve bulunduğunuz iklimlere göre değişiklik gösterir. Çevresel faktörlere de bakıldığında en uygun çatı kaplama malzemesini almışsınız demektir. Eğer bulunduğunuz yer biraz daha ılıman bir iklim ise kullanacağınız çatı kaplama malzemesi ise kiremit olacaktır. 

Kış daha ağırlıklı ve aşırı soğuk bir yerde yaşıyorsanız kullanacağınız malzeme sac olmasına dikkat edin. Çatı kaplama da kullanılacak malzemeye,  kaplama yapılacak alna göre fiyatta değişiklik söz konusu olabilir. Bundan dolayı çatı kaplama yapan firmalar ile görüşüp fiyat karşılaştırması yaparak size en uygun firma ile çalışın.