Bina, okul, hastane gibi pek çok yere çatı kaplama tercih ediliyor. Çatı kaplama kullanılacak yere göre ham maddelerde değişiklik gözükür. Çatı malzemesinde en önemli kural ise iklimlere karşı dayanıklılığıdır.  

Buna göre  metal, kil, çimento, bitüm, plastik esaslı  olarak 6 malzeme kullanılır. Çatı kaplama levhaları ise tek kat metal levhalar, çinko levhalar, bakır levhalar, kurşun levhalar, çelik levhalar, sandviç panel, cam elyaflı polyester levha olarak 7 madden oluşmaktadır. Tek katlı levhalar genellikle iç dış yalıttım amaçlı kullanılır. 

Çinko levhalar tahribatların önüne geçer. Bakır levhalar diğer levhalara göre daha yüksek olduğundan lüks yapılı yerlerde kullanılır. Kurşun levhalar her yapıda kullanılır. Çelik levhalar çatı kaplamanın daha uzun ömürlü olması için kullanılan bir malzemedir. Sandviç panel dış faktörlere daha dayanıklı olması için kullanılıyor. Cam elyaflı polyester levha ise sera, endüstriyel ortamlarda ve kısmi aydınlatma sistemlerinde çatı kaplama levha malzemesi olarak kullanılıyor.

Çatı Kaplama Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar?

 Çatı kaplamasında en önemli kural ise mertekler üzerinde yapılması gerekir.  Kaplamanın altına su yalıtımı üzerine de ısı yalıtımı serilmelidir. Böylelikle yağmurlu ve kar suları çatının altına akmayacaktır ve yazları daha serin kışları ise daha sıcak olacaktır.  Çatı kaplama malzemesi olarak kiremit kullanacak iseniz kaplama saçağını sağ değil de sol alttan başlayınız.  

Kiremitlerin kayması için ilk sıradaki kiremitleri tahtaya bağlamalı ve çivileyerek sabitlemeniz gerekir. Diğer kiremitleri simetrik şekilde çatının şeklini alması gerekir. En ufak rüzgârın bile düşürmeyeceği şekilde ters olarak kaplanmalı. Çatı kaplamanın olmazsa olmazı ondüle levhaları sırasıyla yarım olacak şekilde montajı yapılmalıdır. Her bir levhanın eni 1,5 oluk 15 cm boyu olması gerekir. 

Çatı Kaplamanın Malzemesinin Özellikleri Nelerdir?

Çatı kaplamada kullanılacak her malzemenin özelliği de kullanılan malzemeye göre de farklılık gösterebilir. Örneğin çatı kaplamda kullanılan malzeme kiremit ise 4 mevsimlere karşı dayanıklıdır. Rüzgâra ve hafif depremlere karşı dayanıklıdır. Su geçirmez. Kırıldığında ya da yapısı bozulduğunda kolayca değiştirilebilir. Maliyeti düşüktür.  

Çatı kaplama süresi diğer kaplama malzemelerine göre daha kısadır. Metal çatı kaplama yüksek ateşe karşı dayanıklıdır. Yazları serin kışları ise sıcak turta. Dış etkenlere karşı dayanıklıdır. Kırıldığı zaman değiştirmesi zordur. Plastik yapı maliyeti düşüktür. Dış etkenlere karşı dayanıklı ve su geçirmez.

Çatı Kaplama sisteminde Yalıtımlar

Çatı kaplama yaparken hem alta hem de üste yalıtım malzemesi döşenir. Daha sonra kaplamaya geçilir.  Yağmur ve kar sularının hem binaya hem de binada yaşayan insanların yaşam kalitesini düşürmemsi adına su yalıtımı döşenir. Üstte ise ısı yalıtımı döşenir.  

Isı yalıtımı sayesinde yasları daha serin kışları ise daha sıcak olmasını sağlar. Ayrıca dış etkenlere karşıda daha dayanıklı olmasını sağlar. Yalıtım malzemeleri diğer malzemelere göre daha uzun ömürlüdür. Bundan dolayı daha az masrafla yaşam kalitenizi daha da yükseltmiş oluyorsunuz.

Çatı Kaplama Nasıl Yapılır?

Çatı kaplama sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Kullanılan malzemeye ve döşeme şekillerine göre değişiklik gösterilir. Kaplama yapılırken kaplamanın ufak malzemelerini iskeletin üzerine eşit gelecek şekilde bağlanır daha sonra vidalama işlemine geçilir. 

Onun üzerine su yalıtım malzemesinden biri olan membran malzemesini döşenir. Onun üzerine levhaları sonra ısı yalıtımı döşenir. Daha sonra kaplama işlemine gidilir. Çatı kaplama yapacak kişinin profesyonel ve işinde uzman olması gerekir. Yine yükseklik korkusu olmayan kişilerle çalışılması çok önemlidir. Çatı kaplamanın fiyatları kaplamanın malzemesine ve kaplanacak yerin alanına bakılarak fiyat belirlenir.