Günümüzde pek çok binalarda artık teraslı çatılar yapılmakta. Güneş ışınlarından daha fazla yararlanma, havalandırma alanlarını genişletme ev birçok sebeplerden dolayı geniş balkona ihtiyaç duyulmasından dolayı kapılı çatılardan daha çok açık çatılar yerlerini aldı. Çatılardaki oluşan su izolasyonu günümüzde teraslı çatılarda maalesef yapılamadı. 

Sebebi ise çatılar gibi eğimli olmasında kaynaklıdır. Dolayısıyla yağmur ve kar suları zamanla teraslı çatılarda birikerek rutubet ve nem oluşmasına sebep oluyor. Bu problemleri en aza indirmek amacıyla su yalıtımı yapılmaya başlandı.  Teraslar için3 tip su yalıtım yöntemi uygulanır.  Biri sürme tip su yalıtımı, yapıştırmalı su yalıtımı ve Polyurea teraslı su yalıtım yöntemleridir. 

Sürme Tip Su Yalıtım Malzemesi

En sık kullanılan yöntemlerden biridir. Hem maliyeti düşüktür hem de zamandan tasarruf edilir. Gerekli zemin hazırlıkları yapıldıktan sonra sürme tip su yalıtımı kullanılır. Bu malzemeyi kullanırken fırça ile dikkatli bir şekilde uygulanır. 

Çimento, bitüm, kauçuk, poliüretan gibi birkaç sürme tip yalıtım malzemelerinden biridir. En çok kullanılan ise çimento ile kauçuktur.  Bu malzemeler dış etkenlere karşı dayanıklı değildir. Dolayısıyla en ufak bir güneş ışığına maruz kalınsa dahi çatlaklıklar meydana gelebilir. Bu durumda sıvı sızıntısı olacağından bir takım olumsuzluklardan kaçınılmaz hale gelecektir. Bu yöntemde pek avantajlı değildir.

Yapıştırmalı Su Yalıtım Malzemesi

Günümüzde çok sık tercih edilen bir yalıtım malzemesidir. Genellikle bitümlü membranlar ile oluşturulur. Adından da anlaşılacağı üzere yapıştırılarak uygulanır. Genellikle top halinde satılırlar. Uygulamak için su ile ıslatılması gerekir.  İnce sargı bezi kıvamına getirildikten sonra ahşap, metal ve demir gibi malzemelerin üzerine döşeyerek uygulanır. 

Bununda diğer yöntemden bir farkı yoktur. Zamanla iklimlerin değişikliği su ile fazla temasından dolayı zamanla aşınarak yine çatlaklıklar meydana gelebilir. Dayanıklı değildir ve uzun süre kullanamazsınız. Sonuç almak isterseniz her 5 yılda bir yapıştırma su yalıtım malzemelerinden birini kullanarak sıvı akışını kesebilirsiniz.

Polyurea Teras Su Yalıtımı

Teraslılarda su yalıtımının en iyi çözümlerinden biri dersek yanlış olmayacaktır. İnsanların yaşam refahı artmasından sonra diğer yöntemlerin olumsuzluklarından yola çıkılarak Polyurea su yalıtımı tekniği üretildi. Uzun süreli ve kesin sonuç olan polyurea ilgi giderek büyüyor. Dış darbelere, iklimlere karşı dayanıklıdır. Ayrıca esnemesi sayesinde de sandalye, masa ve demir gibi ürünler kullanımına bağlı tahribatların oluşmasını da engeller. 

Bir diğer avantajı ise yangına karşı dayanıklı olmasıdır. Bu malzeme 20 yıldan beri birçok teraslı evlerde kullanılmakta. Diğer yalıtım malzemelerine göre fiyatı yüksek olmasa da kullanışlılığı bakımından diğer yalıtım malzemelerinin önüne geçer. 

Çatı kaplama da uygulanan aynı teknikler Polyurea su yalıtımı uygulanırken de uygulanır. Böylelikle modern bir görünüme sahip olması için ek kaplamalara ihtiyaç yoktur. Ayrıca Polyurea fayans, seramik, kalebodur, mermer, beton, şap gibi yapı malzemelerin altına dahi yapabilirisiniz.

Teraslarda Su Yalıtımı Neden Gereklidir?

Su zamanla birikerek binalarda iç inde ve dışında geri dönüşümü olmayacak şekilde tahribatlara sebebiyet verebilir. Böylelikle en ufak sarsıntıda dahi binaların yıkılmasına neden olacaktır. Bu yüzden su yalıtımı yapılması gerekir. Özellikle teraslı sisteme sahip bir apartmanlarda eğim olmadığı için daha fazla su birikintisine sebep olacaktır.  

En çok yalıtıma ihtiyaç olan alan ise teraslardır. Suyu alan teraslı evlerde küf, çiçeklenme ve mantara sebebiyet verir. Zamanla da bu durum hem eşyanıza hem de sizin sağlığınıza zarar verebilir. Su yalıtımı yapıldığı takdirde bu olumsuzlukların önüne geçilmiş olacaktır. Her bütçeye uygun yalıtım türleri de vardır.