Apartman, inşaat, işyeri, mağaza, dükkân gibi alanlarda zeminden itibaren boş bir alan bırakılır. Bırakılan boş alan sayesinde içte kalan alanların yani hava almayan oda, mutfak ve tuvalet gibi yaşam alanlarının hava almasını sağlamaktır. Havalandırma boşluğu binanın tasarımına uygun bir şekilde zeminden başlayarak kare ya da üçgen şeklinde oluşturulur. 

 

Havalandırma boşluğu inşaat projelerinde tünel ya da yeraltı yapılarında havalandırma sağlar. Binalarda kullanılan havalandırma boşluğu ise hava alamayan alanlar dışında elektrik tesisatı ya da mekanik aksamlar için ayrılan alanlar olarak tasarlanmıştır.

Havalandırma Boşluğu Nedir?

Havalandırma boşluğu tüm binalar için hayati bir öneme sahiptir. Havalandırma boşluğu olmadan bina için yapılacak gerekli bir tesisatın güvenliğini sağlamak mümkün olmaz. Havalandırmanın kullanım amaçları binanın durumuna bağlı olarak değişir. Apartmanlarda kullanılan havalandırma boşluğunun amacı güneş girmeyen odaları havalandırmaktır. 

Özellikle birçok evin mutfağı ya da bir odası havalandırma boşluğuna bakar. İnşaat mühendisleri tarafından isimlendirilen şaft boşluğu ise binalarda yapılacak olan tesisatların güvenliğini sağlamak amacıyla oluşturulur.

Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?

Havalandırma boşluğu ya da havalandırma sistemleri bulunduğu herhangi bir yerin daha sağlıklı ve temiz olmasını sağlar. Havalandırma boşluğunun olmazsa binalarda meydana gelecek kötü kokuları ortadan kaldırır. Özellikle fabrika okul restoran gibi alanlardan havalandırma boşluğu hayati bir öneme sahiptir. 

Fabrika ve işyeri gibi alanlarda çalışan kişilerin sağlığı açısından havalandırma boşlukları büyük bir öneme sahiptir. Özellikle buralarda bulunan tehlikeli gazlar toz ve dumanlar ciddi sorunlara neden olabilir. Etkin bir havalandırma boşluğu için binaların ya da iş yerlerinin en iyi şekilde tasarlanması gerekir. Binanın oturmaya da kullanım amacına bağlı olarak verimli bir havalandırma nasıl olmalıdır şeklinde düşünmek ve bu doğrultuda bir plan belirlemek gerekir. 

Çok katlı binalarda ve işyerlerinde havalandırma boşluğu ortamın havasını değiştirmek ve buraları daha sağlıklı yaşam alanları haline dönüştürmek için oldukça önemlidir. Bu nedenle birçok ev ve işletme daha ferah yaşam alanları için havalandırma boşluklarına ihtiyaç duyar.

Apartman Hava Boşluğu

Apartmanların orta kısımlarında bulunan boşluklara havalandırma boşluğu denilir. Bu boşluk zeminden başlayarak binanın çatı katına kadar devam eder. Birçok apartman inşa edilirken hayati bir öneme sahip olan havalandırma boşluğu projede bulunur. Havalandırma boşluğu apartmanlarda bazı sebeplerden dolayı bırakılır. Aynı katta 3 - 4 dairenin olduğu apartmanlarda içte kalan ve hava almayan yerler bulunur. 

Bu yerler daha çok hava almayan bir oda mutfak ya da tuvalet banyo olabilir. Bu yaşam alanlarını havalandırmak için kullanılan havalandırma boşluğu hava alma işte ve sunar. Özellikle tuvalet ve banyo gibi alanların havalandırma boşluğuna denk gelmesi beraberinde bu alanları zorunlu kılıyor. Apartman boşlukları ses konusunda da önemlidir. 

Boşluğa bakan odalarda meydana gelen sesler yankılanacak diğer daireleri ulaşır. Bu durum apartman sakinlerinin birbirlerine karşı daha bilinçli olmasını sağlamıştır. Apartman boşluğu sayesinde özellikle alt katlarda görülen nem ve rutubet bu havalandırma boşlukları sayesinde kurtulmaya çalışılır.

Havalandırma Boşluğu Nasıl Temizlenir?

Ortak kullanım alanı olan havalandırma boşluğunun düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi halde burada meydana gelecek bir kokunun oluşması tüm apartman sakinlerinin olumsuz etkiler. Öncelikle apartman boşluğunun açık olan kısmı fileli bir koruma yardımı ile kapatılmalıdır. Böylece kuşların bu alanlara girip yuva yapması engellenmiş olur. Bu boşluklarda birikecek olan çöp ve rutubet kokuları periyodik aralıklarla temizlenmediği takdirde kötü kokulara neden olur. Havalandırma boşluklarında meydana gelen kötü kokuların bir diğer nedeni ise bu boşluklarda sigara içilmesidir. 

Ortak kullanım alanlarında sigara içmenin önüne geçilmezse sigaranın kötü kokusu tüm evlere girer. Tüm bu nedenlerden dolayı havalandırma boşluğu olan yaşam alanlarında belli kuralların olması gerekir. Belirlenen kuralların dışında havalandırma boşluğunun periyodik aralıklarla uygun temizleyiciler yardımıyla temizlenmesi gerekir.

Havalandırma Boşluğundan Neden Su Gelir?

Ortak kullanım alanı olan havalandırma boşluğunda meydana gelen bir problem tüm bina sakinlerini olumsuz etkiler. Havalandırma boşluğu ile ilgili yaşanılan problemlerin başında su sızıntıları gelir. Havalandırma boşluğundan gelen su sızıntıları şu sebeplerden dolayı gelir. Tuvaletlerde tıkanıklık olması, su gideri tesisatının bozuk olması ya da tesisatın tıkanık olması, su borularından birinin patlamış olması gibi durumlarda su sızıntısı yaşanır.

Su Sızıntısı İçin Çözüm Önerileri

Bina boşluklarında yaşanan su sızıntılarını gidermek amacıyla uzman ekiplerden destek almak gerekir. Havalandırma boşluğunda bulunan boruları gelen uzman kişiler inceleyerek problemin kaynağını tespit eder. Yapılan bakım ve onarım işlemlerinin ardından sorunlar giderilir ve daha sağlıklı yaşam alanları oluşur. 

Konforlu yaşam şartlarının bozulmadan profesyonel kişiler tarafından sorunların tespit edilmesi ve başarılı tekniklerle sorunların giderilmesi oldukça önemlidir. Yaşam alanlarına daha fazla zarar vermeden yani yapıların daha fazla nem ve rutubet almaması için şu sızıntılarının zamanında önüne geçmek gerekir. Su sızıntılarını en iyi malzemeler kullanarak gidermek buralarda meydana gelen sorunları kalıcı olarak çözer.