Çatı bir ev ya da binanın en üst katından sonra gelen bir katmandır. Çatı ile en son katta bulunan daire arasında belirli bir miktarda boşluk bulunur. Buraya çatı boşluğu denir. Çatı boşlukları en üst katta olan dairenin olumsuz hava koşullarından ya da aşırı sıcaktan korunmasını sağlar. Çatının üst kısmı incelendiğinde ise yapısında bulunan eğim dikkatleri çeker. Bir çatının ev için taşıdığı önem kısmında çatının eğim konusu da detayları ile anlatılacaktır. Genel manada toparlamak gerekirse; 'çatı, bir evi olumsuz her türlü etkenden koruyan üst katmandır.' denilebilir.

Çatının Bir Ev İçin Önemi Nedir?

Çatıların ev için önemleri sanıldığından çok daha fazladır. Çatının evler için önemini sırası ile saymak mümkün;

-Çatının bir ev için en büyük önemi dam görevi yapmasıdır. 
-Yapımında kullanılan yalıtım malzemeleri ile kış aylarında soğuktan ve yağmurdan, yaz aylarında sıcak ve nemden korur.
-Aynı şekilde rüzgâr, toz, toprak gibi elementlerin de eve girmesini ya da evin etkilenmesini engelleyen faktör çatıdır. En basit eğreti yapılmış bir çatısı olan bir ev bile, çatısı olmayan eve nispetle çok daha fazla korunaklıdır.

Çatı Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Çatılar yüksek yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılırlar ki görevlerini tam anlamı ile yerine getirebilsinler. Çatı yapımında yalıtım malzemesinin dışında daha pek çok malzeme kullanılır. Bunlar şu şekilde kullanım amaçları ile beraber listene bilir;

Kiremit

Fırınlanmış hamurdan yapılan kiremitler çatı malzemeleri konusunda ilk sırada yer alıyor. Sağlam ve kavisli yapıları en kötü hava koşullarında bile çatının koruma sağlamasına yardımcı olur. Yapıları gereği ağır olduklarından rüzgâr ve fırtınadan etkilenmez, kavisleri sayesinde yağan yağmur ve kar asla çatıdan içeriye girmez.  Kiremitler en hesaplı çatı malzemeleri arasında yer alır. Görünümleri ile evin olduğundan daha şık durmasını sağlar.

Kaplama Levhalar

Kiremit ağırlığı sebebi ile Özellikle deprem bölgelerinde yaşayan insanlar tarafından tercih edilmemektedir. Olası bir depremde enkaz altında kalma gibi durumlarda çok hafif olması sebebi ile daha az tehlikeli olan 'ondüline' kullanılır. Ondüline görev bakımından kiremit ile aynı işlevdedir. Ancak hem ekonomik açıdan hem çatı yaparken kolay kullanılabilirliği açısından kiremit yerine ondüline daha avantajlı ve daha çok tercih edilen bir üründür.

 Membran

Kiremit ya da ondüline sistemlerinin altına su ve rüzgâr geçirgenliğini en aza indirmek için kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Metre işi satılan bu ürün bir çatının olmazsa olmazıdır. O yüzden çatı yapmaya karar verenlerin ilk yaptığı iş Membran bakmak olur.

 Sandwich panel

Çatı yapımındaki en büyük görevi izolasyonu sağlamaktır. Kompozit bir üründür. İzolasyonu cam yünü, polistren ve taş yünü ile sağlar. Türkiye' de hali hazırda Sandwich panel üreten pek çok inşaat firması bulunuyor. Sandwich paneller kendi içinde de pek çok gruba ayrılırlar.

Çatı Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Çatı yaptırırken yapılacak ilk iş belediyeden yapım izni için belge almaktır. Aksi takdirde yapılan çatı, zabıta ekipleri tarafından yıkılabilir. Kâğıt üzerindeki işlemler hallolduktan sonra artık inşaata başlanabilir.

Yaşanılan coğrafyaya göre çatıya eğim verilir. Aşırı soğuk ve kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde çatıların eğimi çok fazla olur. Bunun nedeni üzerinde kar birikmesin, buz olmasın diyedir. Eğimin fazlalığı nedeni ile yoğun kar yağışlarında dahi çatıda kar birikmez. Bu çatı tarzı dünya üzerinde kutuplar bölgesine yakın ülkelerde görülür. Ekvatora yakın ülkelerde ise çatılar daha az eğime sahiplerdir.

İkincisi ise çatı yapımında kullanılan malzemelerin sağlam ve dayanıklı olduğuna emin olmak gerekiyor. Kalitesiz ve dayanıksız malzeme ile yapılan çatılar hem işlevini yeterli düzeyde göremez hem de ömrü kısa olur.

Çatı Yaptırmak İçin Uygun Zaman Aranır Mı?

Çatı yaptırmak insanların epey bir vaktini alır. Olumsuz hava koşullarının daha çok kış mevsiminde yaşandığı düşünülür ise çatı tamir ve yapımının yaz aylarında yapılması daha az riskli olacaktır. Çatı yaparken de tamirde bulunurken de çatı havaya kaldırılır ya da tamamen sökülür ve ev korumasız kalır. İster yaz aylarında olsun ister kış mevsiminde olsun çatısını kaldıracak kişinin bir 10 günlük hava durumuna bakması tavsiye ediliyor. Yağış ya da şiddetli fırtına gibi çatıda çalışmayı zorlaştıracak ya da evin içine girmesinden rahatsız olunacak hava koşullarının geçirilmesi beklenir. Aksi takdirde bir çatı yapımından çok daha fazla iş<çıkacaktır.

Çatı Yaptırmak İçin Kimlerden Yardım Alınır?

Çatı yaptırmak karşıdan bakıldığında çok basit gibi görünse de aslında çok fazla ayrıntısı olan bir husustur. Müstakil bir evde yaşayan kişi hiçbir tecrübesi yoksa tek başına çatı kaldırma işini üstlenemez. Bu konuda sayısız çatı yaparak tecrübeli ve hızlı çalışma sistemleri ile ekip oluşturmuş çatı ustalarından yardım istenebilir. Çatı ustaları hem çatının nasıl yapılması gerektiğine hem de ne çeşit malzemeden ne kadar miktar alınması gerektiğine herkesten daha çok hâkimlerdir.