Evlerden okullara, hastanelerden şirketlere, prefabrik yapılardan beton yapılara varana kadar her alanda sık sık karşınıza çıkmakta olan oluklu çatıların kullanımı her geçen gün hızla artmaya devam ediyor. Kullanımından yana her gün memnuniyetin arttığı ve kullanan herkesin uzun ömürlü bir şekilde kullanmaya devam ettiği oluklu çatıların yapım aşamaları ve kullanılan materyalleri oldukça önemlidir. 

 

Oluklu çatıların kullanılmasındaki en büyük amaç öncelikle biriken yağmur ve kar sularının daha sağlıklı bir şekilde çatıdan atılmasıdır. Çatılarda kir, toz, atık madde ve su birikimine karşı dayanıklı olan oluklu çatıların kullanımında çeşitli malzemeler tercih ediliyor. Bu malzemeler gerek fiyatlarına göre gerek kullanılacak olan alanların boyutuna ve benzeri durumlara göre tercih ediliyor.

Dekoratif Oluklu Çatı Malzemesi

Oluklu çatıların tercih edilmesindeki bir diğer önemli amaç ise çatıların çok daha dekoratif bir görüntüye sahip olmasıdır. Dekoratif çatı kaplama malzemesi hem kalite açısından hem uygun fiyat açısından hem de Shingle renk ve desen açısından en çok tercih edilen çatı malzemesidir. Oldukça ideal ürünlerden biri olan dekoratif oluklu çatı malzemeleri kendi içerisinde de çeşitli şekilde ayrılıyor. 

Farklı renk seçenekleri sayesinde tüm ev ve farklı yapılara hitap ediyor. Kullanım açısından da görünüm açısından da oldukça kaliteli olan dekoratif oluklu çatı malzemesi ile çatılar komple kapanır ve çatının güzel bir duruşa sahip olmasını sağlar. 

Sandviç Oluklu Panel Çatı Malzemesi

En çok tercih edilen bir diğer oluklu çatı malzemesi ise sandviç panel modelleridir. Kullanımları da montesi de oldukça kolay şekilde yapılmakta olan sandviç panel oluklu çatı malzemesi sayesinde çatılar hem kaliteli hem de son derece uygun kullanımlı görünüyor. 

Sandviç oluklu çatı malzemesinin en büyük avantajı ise hem çok hafif olması hem de çok kolay bir şekilde monte ediliyor olmasıdır. Çatı ustaları tarafından da bir hayli tercih edilen bu oluklu panel yapılar çatıların üzerine tam oturur ve yağmur sularının da rahatlıkla akmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kullanım amaçlarına göre farklı renk seçenekleri de mevcuttur.

Galvaniz Sinüs Oluklu Panel Çatı Malzemesi

Bir diğer oluklu çatı malzemesi ise Galvaniz Sinüs olarak bilinen saç oluklu panel yapılardır. Hem çatı kaplamasında hem de cephe kaplamasında ortak olarak kullanılmakta olan galvaniz sinüs oluklu paneller en ekonomik ürünler arasında yer alıyor. 

Kalitesinden asla ödün vermeyen ve montajı da oldukça kolay bir şekilde yapılmakta olan galvaniz sinüs oluklu çatı malzemesi, inşaat sektöründe sık sık karşınıza çıkmaktadır. En yaygın şekilde kullanılan malzemeler arasında yer alan galvaniz sinüs oluklu çatı malzemesi uygun fiyatlıdır ve bütçenizi aşmanıza gerek kalmadan çatılarınızı da ev ve şirket gibi her türlü alanın cephelerini de kaplatabilirsiniz.

Traplez Oluklu Panel Çatı Malzemeleri

Taşınması en kolay oluklu çatı malzemeleri arasında yer alan traplez modeller çatı kaplamada oldukça büyük bir role sahiptir. En hafif malzemelerden biri olduğu için ustalar tarafından da kolaylıkla taşınır ve montajı yapılır. Montajı yapılırken neredeyse hiçbir problem çıkmadan yapılır ve çeşitli yapıları ve renkleri de mevcuttur. 

Aynı zamanda sadece çatı kaplamasında değil, boyalı bir şekilde cephe kaplamasında da traplez oluklu panel malzeme kullanılabilir. Daha çok taşınmasının kolaylığı, yapının hafifliğinden ötürü en çok tercih edilen bir diğer çatı malzemesi olarak bilinir. Kullanımı ise bu hafifliğe rağmen oldukça uzun ömürlüdür ve boya akması gibi durumlar yaşanmadan kullanımına devam edilir.

Boyalı Oluklu Traplez Çatı Malzemesi

Sade ve çelik şekilde kullanılan traplez oluklu modellerin yanı sıra bir de boyalı traplez oluklu paneller mevcuttur. Kullanımının kalitesinin yanı sıra hafif taşınabilir olması en büyük avantajlarından birisidir. Suyu kolaylıkla kaydıran ve hem çatı kaplamasında hem de cephe kaplamasında tereddütsüz bir şekilde kullanılmakta olan boyalı oluklu traplez çatı malzemesi çelik olarak tercih ediliyor. 

Boyanması da oldukça kaliteli ve hassas bir şekilde yapılan oluklu traplez çatı malzemesi paslanmaz ve boyası akmaz bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hem görünüm kalitesi açısından hem de kullanım kalitesi açısından her zaman kullanımına uzun ömürlü bir şekilde devam edilebilir. Aynı zamanda boyalı trapez çatı levhaları oldukça güvenilir bir şekilde monte edilir ve kesinlikle tozuma yapmaz özelliklere sahiptir.

Galvaniz Trapez Oluklu Saç Levhaları

Çatı kaplamasında Sinüs malzemenin yanı sıra bir de galvaniz trapez oluklu levhalar mevcuttur. Levha ya da saç olarak adlandırılan bu modellerde de ister boyalı ister boyasız olarak tercih yapabilirsiniz. Hem çatı malzemesi olarak kullanılan hem de cephe malzemesi olarak kullanılan bu oluklu saç levhaları kışın ve yazın kullanımına uygundur. Yağan yağmur sularının daha fazla çatıda birikmesini önler ve uygun bir yoldan akmasını sağlar. Hem çatının güvenilirliği hem de cephelerin dışarıya karşı güvenilirliğini sağlamak için bu oluklu saçlar tercih edilebilir.