İnsanların yaşam alanı olan konutlar da,  çatılardan kaynaklı olarak kış mevsimin de ısı kaybı yaşanmaktadır. Konutlar da yaşanan bu ısı kaybı yaklaşık olarak %20 - %25 oranları arasındadır. Bu oran ise konutlar da yaşayan hane halkı için oldukça fark edilebilir bir ısı kaybını göstermektedir. 


Çatılar Da Isı Kaybı Neden Olur?

Çatı modellerinin özellikleri yanı sıra kullanım amaçlarına göre de ısı kaybı oranı artabilir veya azalabilir. Çatı modeli dizayn edilirken tabaka kısımlarının hava almasını sağlayan boşluklara yer verilebiliyor ise bu çatı modeli soğuk çatı olarak isimlendirilir. Çatılar bu özellikleri bakımından sıcak ya da soğuk çatılar olmak üzere ikiye ayrılır. Eğimli çatı modellerinde ise,  eğimden ötürü oluşacak dikey yüzeyde daha fazla yalıtım alanı oluşur. Düz yüzeyli çatılara göre daha fazla yalıtım malzemesi kullanılır. Çatı boşluğunu ısıtmaya gerek kalmadan,  zemin vasıtasıyla kaplanan yalıtım malzemeleri ısı kaybının önüne geçer. 

Çatı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Çatılar da bulunan mertekler, çatı örtüleri taşıyıcı elemanlardır. Döşemeli yalıtımın yanı sıra,  merteklerde de yalıtım malzemeleri kullanılır. Çatıdaki mertekler arasında yalıtım malzemesi uygulanacak ise,  mertek aralıkları ile yalıtım modülleri birbirlerine uygun bir şekilde dizilmelidir. Merteklerin üzeri ile ısı yalıtımı arasında yaklaşık olarak 5 cm boşluk bırakılması gerekir. Bu bırakılan boşluk havalandırma sağlar. Merteklerin arasına veya altına yalıtım yapılabileceği gibi,  merteklerin üzerine de yalıtım yapılır. Kullanım için hazır olacaksa kiremitlerin oturtulacağı su yalıtımı ve ısı yalıtım malzemeleri merteklerin üzerinde kullanılır. Bu durum da yoğuşmadan kaynaklı buharlaşma söz konusu olabilir. Buna istinaden buhar kesici örtü kullanılarak yoğuşma engellenebilir.

Çatı Yalıtım Malzemelerinde En Etkili Olanlar Nelerdir?

Çatı ısı izolasyonu malzemeleri çeşitlilik gösterirler. Bu çeşitlilik malzemenin kalitesine ve uygulanacağı alanın özelliğine göre belirlenmiştir. Sıklıkla kullanılan camyünü adı verilen yalıtım,  0,035 - 0,050 Aralığındaki ısı iletkenlik grubuna girer. En yüksek kullanım derecesi 250 derece olarak ölçülmüş olup, yanmalara karşı da dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. A sınıfına giren yanmaz yalıtım materyalidir. Isı ve ses yalıtımların da oldukça etkilidir. Ayrıca yangın anında sağladığı güvenlik ve titreşim güvenliğine sahip olması  sıklıkla kullanılan bir malzeme olmasında etkili olmuştur. UV ışınlarına karşı da dayanaklı bir malzemedir. 

Çatı ısı yalıtımı yine sıklıkla kullanılan diğer malzeme taş yünü adı verilen,  0,035 – 0,050 aralığındaki ısı iletkenlik grubunda olup, 750 derece en yüksek kullanım sıcaklığı ölçülmüştür. Camyünü ile beraber A sınıfı yanmaz yalıtım malzeme sınıfında yer alır. Çatı yalıtımında da sıklıkla kullanılır. Camyünü gibi UV ışıklarına dayanıklı bir yalıtım malzemesidir. Kullanım amacı olarak ısı yalıtımı,  ses yalıtımı alanlarında ve titreşim sönümleme de kullanılır. 

Çatı yalıtımların da kullanılan ekspande polistren 0,030 - 0,040 aralığında bulunan ısı iletkenlik grubuna girer. En yüksek kullanım sıcaklığı 75 derece olarak ölçülmüştür. UV ışınlarına dayanımı yoktur. Yanıcılık sınıfı olarak ise B1 sınıfında bulunup zor alev alır özelliğe sahiptir. Genel olarak ısı yalıtımı için çatılar da sıklıkla kullanılan yalıtım malzemesidir. 

Çatı Yalıtımın Faydaları Nedir?

Kış aylarında olabilecek artan ısı kaybını önlemek amacı ile yapılan çatı ısı yalıtımları,  yaz mevsiminde ise artan ısı girişine engel olmak amacı ile uygulanır. Çatı yalıtımının mekâna yapılması doğalgaz faturalarını oldukça etkiler. Çatı yalıtımları ısı kaybını yaklaşık olarak %20-%25 oranlarında etkiler.

Yalıtım Yapılmadığında Ne Olur?

Kış mevsimin de yaşanan soğuk hava şartları ısı kaybına neden olur. Daha fazla enerji tüketimi olacağından ısınmak için daha fazla maliyet harcanır. Çatı yalıtımı yapıldığından uzun vadede bütçe kazancı olur. Ayrıca çatı yalıtımı yapılan mekânda terleme veya küflenme olmaz. Çatı yalıtımı sağlığa yararlı bir ortam sağlar. Çatı ısı yalıtımı fiyatları da yapılan işlemlere göre farklılık gösterir.