Membran, yalıtım uygulamaları için kullanılmakta olan ve yalıtımın ömrünü uzun tutan ve özünü oluşturmakta olan bir maddedir.  Bilindiği üzere, günümüz de, yapılan binaların ve evlerin, yalıtım sistemleri güzel ve kaliteli yapılmaktadır. Önemli bir konu olduğu için, son yıllar da özen gösterilmektedir. Binaların çürüme den, daha uzun yıllar dayanıklı ve sağlam olması için,  membran uygulanmasının yapılması önemli ve gerekli bir işlemdir.

 

Son senelerde, membran uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. Yeni yapılan konut ve binalar da, membran durumu, zorunlu hale gelmiştir, membran, hem ısı yalıtımı hem de, şu yalıtımı için kullanılan bir sistemdir. Su yalıtımı için, kullanılan membranlar, rutubet ve su geçirmeye karşı koruma sağlamaktadır. İşi yalıtımın da membran kullanımı ise, kışın soğuktan, yazın ise sıcak havadan korumak amaçlı yapılmaktadır.

Membran Kullanımı  Nasıldır?

Genel olarak, su yalıtımı için kullanılan membranlar, rulo şeklinde olan ve yaklaşık olarak 10 metre uzunluğu bulunan malzemelerdir. Membranların genişliği ise yaklaşık olarak, 1 metredir.

Tamamı ile asfalt ve zift barındıran bir malzemedir. İçeriğin de bulunan bu iki malzemeyi tutan şey ise, keçedir. Membranlar içeriğin de bulunan malzeme miktarına göre değişiklik gösteren malzemelerdir. En fazla 70 kg kadar membranlar vardır. Membranlar su yalıtımı için kullanıldığın da, iki çeşiti vardır.

Bunlar camlı olan ve polyester taşıyıcılığı olan membranlardır. En sağlık olan membranlar, polyester bazlı ve keçe taşıyıcısı olan membranlardır. En kalitelisi bu çeşittir denilebilir. Eğer dış yüzeye yapılıyorsa, yine iki modeli vardır; bunlar düz ve taşlı olarak adlandırılmıştır. Düz olanları sadece yüzeye sahip olan bir malzeme iken, taşlı olanlar güneşe karşı koruma sağlamak amaçlı yapılmaktadır.

Membran Nasıl Uygulanır?

Genellikle su yalıtım malzemesi türü olan membranlar, istenirse çatılara da farklı bir yöntem ile uygulanabilmektedir. Bu işlem zor bir işlemdir. Sadece ustalar yapabilir. Herkesin uygulayabileceği bir şey değildir. Su yalıtım işlemi yapılırken, rulo halin de olan membranlar çatının üzerine serilir, ısıtıldıktan sonra da zemine yapıştırılır. Bir tanesi yapıştırılırdık tan sonra, diğerleri de üzerine gelecek şekilde yapıştırılmaya devam edilir. Bu şekil de çatı tam olarak, bütün membranlarla kapanmış olur ve suyun girmesini engelleyecek şekil de kaynak yapılır. Ek olan yer de yapıştırılırdık tan sonra işlem tamamlanmış olur.

Bu uygulama sayesin de, kışın kar ve ya yağmur yağdığın da hiç bir şekilde su almaz. Binaya hiç bir şekilde su giremez.

Membran Ömrü Ne Kadardır?

Membran uygulamalarını özetlemek gerekirse, genel olarak su yalıtımı sağlamak için kullanılır. Sadece membran uygulaması yeterli değildir. Tam önlemlerin alınması amacıyla, ısı yalıtımının da eksiksiz olarak yapılması şarttır. İlk olarak çatılar tam olarak temizlenmeli ve ilk olarak, su yalıtımı için olan membran yapılmalıdır.

Su yalıtımı işlemi bittikten sonra, ısı yalıtımı için membran uygulaması yapılmalıdır. İşlemler bilindiği üzere iki kat olacak şekil de yapılmaktadır. Yani iki kat membran su yalıtımı için, iki katta ısı yalıtımı için yapılmaktadır. Bu şekil de binalar sorunsuz güvenli olacaktır. Isı ve su yalıtımı konusun da herhangi bir problem yaşanmayacaktır.

Bu tip uygulamalar, hem özen hem de ustalık la yapılaması gereken işlerdir. Bundan dolayı, bu uygulamalar yaptırılmak isteniyorsa, yaptırmadan önce, araştırma yapılarak, en güvenilir ve kaliteli olan firmalar tercih edilmelidir. Bu şekil de net ve garantili işlemler yapılacaktır.

Membranların ömrü yaklaşık olarak, 5 ile 10 sene arasın da değişiklik göstermektedir ve binayı korumaktadır.