Çinko çatı malzemeleri, evinizin veya iş yerinizin çatısını tamir etmek istediğinizde, piyasada uygun çatı kaplaması imkânları sunan malzemelerin bütününü kapsar. Çinko, bazı dezavantajları yanında birçok faydası olan malzemelerden biridir. Çinko, sunduğu avantajlar nedeniyle son derece popüler bir çatı kaplama malzemesi haline gelmiştir.

 

Çinko Çatı Malzemeleri Neme Pasa Karşı Dirençlidir

 

Çinko çatı malzemeleri, neme ve pasa karşı direnç sağlar. İnsanların çoğu, tüm metallerin paslanmaya yatkın olduğu konusunda yanlış bir algıya sahiptir, ancak bu sadece demir, bakır veya diğer metaller için geçerlidir. Çinko ise, bu sınıfa dâhil değildir. Çinko çatı malzemeleri, kendine has özellikleri ile paslanmaya karşı direnç sağlar, bu nedenle bu sağlamlık özelliği, çinko çatı malzemelerini çatılar için bir numaralı seçenek hâline getirmiştir.

 

Çinko Çatının Görüntüsü Şık Bir Gridir

 

Çinko çatı malzemeleri, çatıların hoş ve çekici bir görünüm sunmasını sağlar. Oldukça dayanıklı olan ancak çatılara şık olmayan, açıkçası biraz kaba bir görüntü sunan pek çok çatı malzemesi vardır. Ancak çinko, çatınıza şık gri bir renkle tarz katar. Çinko çatı malzemeleri arzu edilen, şık bir görünüm sağlar. Çinko, en çekici çatı malzemelerinden biri olarak kabul edilir. Bunun sebebi, çatının renk değiştireceği patina sürecinden kaynaklanmaktadır. Çinko çatı malzemeleri, koyu gri veya neredeyse siyah olarak monte olur, ancak, patinasyon sürecinden geçtikten sonra zamanla açık gri veya mavi renge dönüşür. Bu nedenle, çinko çatı malzemeleri, konut veya ticari binaların yapımında ve onarımında son derece uygun tercihlerden biridir. Çinko çatı malzemelerinin avantajları bununla kalmıyor. Çinko çatı malzemelerinin temizlenmesi de kolaydır ve az bakım gerektirir. Çinko çatı malzemeleri dayanıklılık sağlar ve uzun ömürlü ürünler olmalarına rağmen düzenli bakım gerektirmez. Çinko çatı malzemelerinden yapılmış bir çatının temizlenmesi ve bakımı son derece kolaydır. Çinko çatı malzemelerinden yapılmış bir çatı, genellikle kendi kendine temizlenir ve onarım ve bakıma neredeyse hiç ihtiyaç duymaz.

 

Çinko Çatı Kendi Kendini Onarır!

 

Çinko çatı malzemelerinin kendini iyileştiren, yenileyen bir özelliği bulunmaktadır. Bu çinko malzemesine doğa tarafından bahşedilmiş eşsiz bir özelliktir. Çizikler ve korozyonlar çinkonun bizzat kendisi tarafından adeta onarılıp, yok edilebildiği için çatı kaplama ve çatı malzemeleri için uygun bir seçimdir. Çinko çatı malzemelerinin sağladığı eşsiz ve şaşırtıcı özelliklerden biri de budur. Çinko çatı malzemelerinin kendini iyileştiren, yenileyen özelliklerinin yanında, kurulumun son derece basit ve pratik olması gibi de bir avantajı vardır. 

Bakıra benzer şekilde çinko da, zamanla, patina olarak bilinen bir oksidasyon sürecinden geçer. Bu süreçte, çinko çatı malzemesinin yüzeyinde pas ve kötü hava koşullarından koruyan koruyucu bir tabaka oluşur. Yüzey çizilirse bile, patina kendi kendine düzelir, böylece kir, leke ve izlere gerek kalmaz. Çinko çatı malzemeleri hafiftir, bu nedenle çatılara montajı son derece pratik ve kolaydır. Hafif olması sebebiyle, çinko çatı malzemelerinin bir yerden bir yere taşınması ve nakliyesi de son derece kolaydır.

 

Çinko çatı malzemeleri, eviniz için idealdir. Ev için çinko çatı kaplama, kullanılabilirlik açısından pek çok avantaj sunar. Çinko çatı malzemeleri, piyasada kolaylıkla bulunabilir. Çinko çatı malzemeleri, çatınıza harika bir görünüm kazandırmaya yardımcı olan çeşitli renk ve formlarda bulunur. Çinko çatı malzemeleri, son derece dayanıklıdır. Çinko çatı malzemelerinin sunduğu pek çok avantajla birlikte, malzemenin oldukça dayanıklı olması ve uzun süre dayanabilmesi de ürünü tercih edilir kılmaktadır. Çinko materyalleri 100 yıla kadar dayanabilmekte ve bu durum, sizin defalarca çatı malzemeleri yatırımı yapma konusunda endişelenmenize gerek bırakmamaktadır. Çinko çatı malzemeleri ve kaplaması yaptırdığınızda, geri kalanı için, hem kullanış, hem de maddi fayda için endişe etmenize gerek kalmaz.

 

Çinko Çatı Malzemeleri Çevre Dostudur

 

Bazı insanlar çinko çatının çevre dostu olmadığı konusunda yanlış bir ön yargıya sahiptir. Çinkonun erime noktası düşük seviyededir. Çinko çatı malzemeleri geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Dövülebilir, sündürülerek, çatı kaplama için kolayca istenen formda levhalara dönüştürülebilir. Çinko çatı malzemeleri, çatıya yeni bir şekil vermek istediğimizde bunu daha az enerji sarfıyla başarır. Materyal tamamen geri dönüştürülebilir olduğu için, yeni bir ev inşa etmek istiyorsanız çatıyı isterseniz yeniden kullanabilirsiniz. Çinko çatı malzemeleriyle yapılan çatı kaplaması uzun yıllar dayanabilir. Normal koşullarda 100 yıldan fazla dayanıklılık süresi öngörülmektedir ki, bu, çelik ve betona göre bile 4 ila 5 kat daha fazla dayanıklılık anlamına gelir. Çinko çatı malzemelerinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar, çinko çatı malzemelerini hemen hemen her tür çatı kaplama işi için uygun hale getirmektedir. 

 

Çinko Çatı Malzemelerinin Dezavantajları

 

Çinko çatı malzemelerinin maliyeti, göreceli olarak yüksektir. Başka bir ifadeyle söylersek, çinkodan daha pahalı olan tek çatı kaplama malzemesi bakırdır. Patina sürecinde yaşanan değişim süreci konusu, kimileri için dezavantaj oluşturabilecek başka bir meseledir. 

Çatının renk değiştireceği patina süreci, çinko çatı malzemesinin, koyu gri veya neredeyse siyah olarak monte olduktan sonra, zamanla açık gri veya mavi renge dönüşmesine sebep olur. Müşteriler bu patinalı görünüme hemen kavuşmayı isteyebilirler. Bu konuda taahhüt edilebilecek bir zaman çizelgesi bulunmamaktadır. Çinko çatınızın patinalı görünüme kavuşma süresi 2 yıl kadar hızlı da gerçekleşebilir, 30 yıla kadar da alabilir. Renk değişimi, nemli iklimlerde daha hızlı meydana geldiğinden, çinkonun patinaya geçiş süresinin çoğunlukla iklime bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, patina değişiminden sonra tam olarak hangi renge dönüşeceğine dair de bir garanti bulunmamaktadır. Çinko plakaları boyunca bazı ton varyasyonları olabilir. Bunlar çoğunlukla, müşteriler tarafından tercih edilen doğal değişim/dönüşüm süreçleridir.