Çatı İzolasyonu çatınızın sağlığı önemlidir. Maalesef ev sahipleri çatılarına yeterince dikkat etmeyebiliyor. Sorunların ortaya çıkmasını beklediğimizde, daha yüksek enerji faturalarıyla, taşkınlarla, sızıntılarla ve hatta küf/çürüme gibi durumlarla karşı karşıya kalma ihtimalimiz artıyor. 

 

Çatı izolasyonu, yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Özellikle evinizin yalıtımı, genel işlevsellik için hayati öneme sahiptir. Bir çatının izolasyonunun nasıl bir rol oynadığından, faydalarından sizlere bahsetmek istiyoruz.

 

Çatı İzolasyonu Faydaları

 

Çatınız, evinizin ısı kaybının yaklaşık yüzde 25'ini oluşturur. Çatı izolasyonu, bir evin ısısını "hapseder", enerji verimliliği, sıcaklık ve sağlıklı bir iç ortam için elverişli sıcak bir kabuk oluşturur. Çatı İzolasyonu aşınırsa, hasar görürse veya başka şekilde bir sorun ortaya çıkarsa, eviniz çok daha soğuk olur. Ayrıca sıcak aylarda da çok daha ısınır. Çatı izolasyonu, bir sızıntı önleme aracı olarak işlev görebilir. Çatınızda büyük bir sızıntı varsa, evinizin Çatı İzolasyonu nedeniyle bu sızıntı önlenebilir. Ancak düzenli bakım yapmıyorsanız, evinizi sıvı sızıntılarına karşı savunmasız bırakırsınız. Küçük bir sızıntı bile büyük hasarlara neden olabilir. Evinizin tavanının ıslak olduğundan şüpheleniyorsanız, yalıtımı kontrol etmelisiniz. Çatı izolasyonu, yapacağınız büyük maliyetli değişimlerin önüne geçebilir.  Çatı İzolasyonu evin küçük bir bileşeni gibi görünse de, doğrudan bir evin değerine katkı sunar. Bir çatının yapısal bütünlüğü, bir evin bütünlüğüyle doğrudan ilişkilidir. Güçlendirilmiş bir çatı, bir evin değerini adeta değerini artırır. Aynı şekilde, zayıf veya kırık bir çatı evin değerine negatif etki sunar.

Küf ve çürüme, nemli ve sıcak bölgelerde oluşur. Çatı izolasyonu, ayrıca küf ve çürüme gibi oluşumları da önler. Evinizin sıcaklığına dikkat edin. Alışılmadık derecede sıcak veya soğuk sıcaklıklarla karşılaşıyorsanız, yalıtımı kontrol etmenin zamanı gelmiş olabilir. Veya sızıntı yaşıyorsanız, bir profesyonelle iletişime geçmek isteyebilirsiniz. Vmzinc, yıllardır bu işte tecrübelidir ve uzmanlarımız restorasyon, bakım ve kurulum sanatına hakimdir.

 

Çinko Çatı İzolasyonunda VMZINC Farkı

 

Çatı İzolasyonu, aşınmaya son derece dayanıklıdır, aynı zamanda pek çok farklı avantaj sunar. Çatı İzolasyonu, çatınızın, kendi kendini iyileştirebilen bir özelliğe sahip olmasını sağlar. Örneğin, çinko çatı kaplama malzemesi çizilirse zaman içinde kendi çiziğini örtebilir. VMZINC olarak ismimize ilhâm olan çinko, bu ve pek çok sebepten ötürü harika bir metal çatı kaplama malzemesidir. Çatı İzolasyonu sonrası yoğun bir bakım gerekmez. En zorlu şartlarda bile kurulumu kolaydır. Çinko Çatı İzolasyonu, kullanabileceğiniz diğer metallerden daha estetik bir çekicilik sunmaktadır. Bunun da ötesinde, dayanıklı niteliklerini korurken kreatif şekiller ve eğriler haline getirilebildiği için, mimarların da kullanışlı buldukları ve yaratıcı niteliklerini yansıtabildikleri bir malzemedir. Çinko Çatı İzolasyonu, çatı ana gövdesinin yanı sıra; bacalar ve çatı pencereleri etrafında parlama efekti oluşturmak için idealdir.

 

Çinko Çatı İzolasyonu Çevre Dostu

 

Çinko Çatı İzolasyonu, bilinenin aksine çevre dostu bir tabiata sahiptir. Bununla birlikte, Çatı İzolasyonunun, diğer birçok metal sistemden daha az enerji harcayacağı unutulmamalıdır. Bunun sebebi, çinkonun daha düşük bir erime noktasına sahip oluşundandır. Çatının ömrü sona erdiğinde veya yıkıma uğradığında bile, çinko malzemesi geri dönüştürülebilir. Uzun ömürlüdür. Çinko Çatı İzolasyonu malzemesinden elde edilen bir çatının ömrü, çelik ya da beton kiremitli bir çatıdan üç ile dört kat daha uzundur. 

 

Yıllar boyunca çok sayıda projeyi hayata geçirmiş, Çatı İzolasyonu konusunda zengin deneyim sahibi bir oluşum olan VMZINC ailesi olarak, tüm ekibimiz ve çatı kaplama uzmanlarımızla, eşsiz titanyum ve bakır alaşımlı VMZINC rulo/levha çinkolarla sizleri buluşturmak ve yapınıza ait yapım aşaması sürecine dâhil olmak için heyecan duyuyoruz. Uzmanlarımız tarafından yapımı sağlanacak metal çatınız, bir ömür boyu, hatta daha uzun süre dayanıklı olacak, evinizi veya ticari binanızı koruyup, estetik açıdan cezbedici bir görünüm sağlayacaktır.

 

Ürettiğimiz işlerin standardı hakkında size daha iyi bir fikir vermek için lütfen titanyum ve bakır alaşımlı VMZINC rulo/levha çinko Çatı İzolasyonu projelerimizi inceleyiniz.

 

Çinko Çatı İzolasyonu Dezavantajları

 

Çinko Çatı İzolasyonu maliyeti, göreceli olarak yüksektir. Başka bir ifadeyle söylersek, çinkodan daha pahalı olan tek Çatı İzolasyonu malzemesi bakırdır. Patina sürecinde yaşanan değişim süreci konusu, kimileri için dezavantaj oluşturabilecek başka bir meseledir. 

Çatının renk değiştireceği patina süreci, çinko çatı malzemesinin, koyu gri veya neredeyse siyah olarak monte olduktan sonra, zamanla açık gri veya mavi renge dönüşmesine sebep olur. Müşteriler bu patinalı görünüme hemen kavuşmayı isteyebilirler. Bu konuda taahhüt edilebilecek bir zaman çizelgesi bulunmamaktadır. Çatı İzolasyonu sonucu, çatınızın patinalı görünüme kavuşma süresi 2 yıl kadar hızlı da gerçekleşebilir, 30 yıla kadar da alabilir. Renk değişimi, nemli iklimlerde daha hızlı meydana geldiğinden, çinkonun patinaya geçiş süresinin çoğunlukla iklime bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, patina değişiminden sonra tam olarak hangi renge dönüşeceğine dair de bir garanti bulunmamaktadır. Çinko plakaları boyunca bazı ton varyasyonları olabilir. Bunlar çoğunlukla, müşteriler tarafından tercih edilen doğal değişim/dönüşüm süreçleridir.