Cephe Görünümü tanımı, inşa edilmiş bir yapıya veya herhangi bir yüzeye yerleştirilmiş bir malzeme tabakasının sağladığı görünüm olarak ifade edilebilir. Cephe Görünümünü; giydirme, zemine, duvarlara, cephelere ve iç mekanlara verilen dış görünüş şeklinde anlatabiliriz.

 

Cephe Görünümünün Önemi

 

Cephe Görünümü, bir binanın dış kaplaması olarak önem arz eder. Cephe Görünümü, aynı zamanda bir binanın hoş gözüküp gözükmediğini de belirler. Bunun için en uygun malzemelerden biri önceden kaplanmış alüminyumdur; işlevselliği, nispeten düşük fiyatı ve estetiği nedeniyle tercih edilmektedir. Ön kaplamalı alüminyum, Cephe Görünümü panellerine dönüştürülmeden önce; profiller, kasetler, kompozit paneller vb. olarak konumlandırılır. Metal esaslı Cephe Görünümü malzemeleri, mimari Cephe Görünümü malzeme olarak kullanım için son derece güçlü ve geniş bir estetik yelpazesi sunmaktadır. Metal esaslı Cephe Görünümü malzemelerinin teknik özellikleri çok yönlüdür. Cephe Görünümü konusunda uzman kişiler, projelerin estetik, teknik ve ekonomik koşullarını karşılamak için en iyi çözümler sunabilmektedirler. Malzeme ve renk seçimi, Cephe Görünümü tasarımı için olası bir başlangıç noktasıdır. Oluşacak sonuç ise kullanılan ürünlerin muhteviyatına ve yüzey özelliklerine bağlıdır. Metal esaslı Cephe Görünümü malzemeleri, sonsuz renk, malzeme, yüzey şekli ve hatta ışık kombinasyonlarına kalite, öngörülebilirlik ve güvenilirlik sunar. 

 

İklim için Doğru Dış Cephe Görünümü Malzemesi

 

UV direnci, Cephe Görünümünün dış mekan koşullarında orijinal rengini ve parlaklık seviyelerini ne kadar iyi koruyabildiğini ifade eder. Çok zayıf UV direncine sahip olan ve sadece iç mekan koşullarına uygun olan malzemeler bulunmaktadır. Güçlü UV direncine sahip Cephe Görünümü malzemeleri ise ve bu özellikleri nedeniyle dış mekan kullanımı için tavsiye edilmektedir. Bunun yanında, dış Cephe Görünümü hakkında başka bir husus da, kimyasal dönüşüm süreçleridir. Atmosferik gazlar ve elektrolitler tüm Cephe Görünümü malzemeleriyle reaksiyona girer. Bu reaksiyonların hızı ve etkileri çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlardan biri atmosferik koşullardır (örn. Islaklık, tuzluluk, kükürt dioksit). Cephe Görünümü tasarım amaçları için, atmosferik koşullar kategorilere ayrılmıştır. Malzeme ve Cephe Görünümü tedarikçileri, ürünlerinin normal hizmet ömrü için uygunluğunu ve cephe malzemelerinin nihai olarak binaya özgü faktörlerini hesaba katmak zorundalardır.

 

Cephe Görünümü Özellikleri

 

Cephe Görünümü, sadece estetik açıdan değil, strüktür açısından da mimarinin bir parçasını oluşturmaktadır. Bu tip bir Cephe Görünümü, yapıyı örter ve korur, ilgili bölgeleri ve yapısal unsurları izole eder. Cephe Görünümü türleri çeşitlidir. İç çephe sistemleri ve dış Cephe Görünümü gibi yapı tarzını değiştirmeye yardımcı olan Cephe Görünümü türleri bulunmaktadır. Cephe Görünümü, mimari kaplama bağlamında iki gruba ayrılabilir: iç kaplama, dış mekan kaplamaları. Bu, iç Cephe Görünümünn, dış Cephe Görünümünden tamamen bağımsız olduğu anlamına gelmez. Birçok dış Cephe Görünümü malzemesi, iç Cephe Görünümü süreçlerinde de kullanılabilir. Cephe Görünümü malzemelerinin, sundukları koruma ve dayanıklılık açısından bazılarının dış mekana yerleştirilmesi ve diğerlerinin de bakım ve onarım için iç mekana yerleştirilmesi daha çok tavsiye edilmektedir. Dış Cephe Görünümü evde veya herhangi bir mimari tasarımda entegre etme kararı; doku, renk ve görsellik hususunda yapacağınız tercihlere göre şekillenmektedir. 

 

Cephe Görünümünü İyileştiren Sistem Çeşitleri

 

Bu bağlamda yapılacak her tavsiye, bina yapısına bağlı olacaktır, ancak açık olan şudur ki; dış cepheler için kaplamaların yüksek dayanıklılığa sahip olması, az bakım gerektirmesi ve çok fazla aşınmaması gibi hususlar ön plandadır. Cephe Görünümü; iklimin, yağmurların, doluların, yoğun güneşin, oluşacak çeşitli darbeleri önleyicidir. Dış mekanlar, Cephe Görünümü için en yaygın ve önerilen kaplama malzemelerinden bazıları şunlardır: Rustik: Meksika veya kır tarzı cepheler için ideal olan, geometrik ve işlenmiş bloklar veya düzensiz parçalar halinde çok daha doğal bir görünüm veren doğal taştır. Doğal taşların dış Cephe Görünümü ticari bir meta olarak kullanılması, ölçülerek veya kesitler halinde, dikdörtgenler ve çeşitli geometrik şekiller halinde üretilmelerine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. 

Fayans ve talaveralar, malzemenin kırılganlığından dolayı porselen veya seramik karo kullanılması tavsiye edilmese de, bazı modern tasarımlar; avangart zevkleri yansıtabilmektedir. Fayanslar, talaveralar ve losetalar Meksika Cephe Görünümü mimarisinin önemli bir parçası olmuştur, ancak duvar Cephe Görünümü olarak konumlandırıldıklarında bile yüksek direnç elde etmek için entegre malzemelerin kullanılması tavsiye edilmektedir. 

 

Diğer Dış Cephe Görünümü Malzemeleri

 

Endüstriyel tarzda Dış Cephe Görünümü Malzemeleri; çelik, aliminyum, krom kaplamalı, mat kaplamalı malzemeler, kırmızı, sarı veya siyah gibi çeşitli renklerde çelik saclar, pencereler, çelik yapılar için taş kaplamalarla karşılaştırıldığında daha cezbedici bir görüntü sunar. Görünür tuğla, bu yapısal bir malzeme olmasına rağmen, genellikle bir dış Cephe Görünümü malzemesi olarak kullanılabilir. Yapıya sadece harçla tutturulmak üzere kullanılabilmektedir. Finiş, kullanılan tuğla türüne bağlı olarak rustiktir ve harika görünür. Ahşap cephe tasarımları son derece şık olması sebebiyle yaygındır. Ahşap malzemesi belirli bir mekanın şık görünümüne katkı sunar. Bu nedenle, Cephe Görünümü malzemelerinden ahşap, her türlü cephe için uygun olup, bilhassa, ana giriş, balkonlar, pencereler için bir tasarım öğesi olarak kullanılmaktadır. En çok kullanılan Cephe Görünümü malzemelerden biri ise kil tuğladır. Bu tür Cephe Görünümü, çağdaş endüstriyel ve rustik tarzı yansıtmaktadır. Daha dinamik bir dokunuşla, çatı katlarının veya dairelerin iç dekorasyonu için ideal kabul edilmektedir.