Zn element, çinkonun kimya literatüründeki simgesidir. Latince: Zinkum, İngilizce: Zinc, Almanca: Zink) anlamlarına gelir. Mavimsi açık gri renkte, kırılgan bir metaldir. Zn element, periyodik tabloda geçiş elementleri grubunda yer alır.

 

Zn Element, Çinko Döküm Alaşımları

 

Zn element, Çinko döküm alaşımları, diğer alaşımlardan daha iyi bir mukavemet, tokluk, sertlik, performans ve ekonomik avantaj sağlar. Zn Element, aslında, özellikleri itibariyle çoğu zaman alüminyum, magnezyum, bronz, plastik ve dökme demirler gibi diğer alaşımlardan daha kullanılabilir ve uzun ömürlüdür. Bilhassa dayanıklılık hususunda Zn Element-çinko, zamandan ve paradan tasarruf etmek için mükemmel bir seçimdir.

 

Zn Element/Çinko mu, Alüminyum mu?

 

Zn Element, Çinko alaşımı alüminyumdan daha hassastır. Bir diğer önemli nokta da Zn Elementin çok daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olabilmesidir. Ayrıca Zn Element, çinkonun daha iyi bir işlenebilirlik ve şekillendirilebilirliği bulunmaktadır. En önemli unsur ise, Zn Element, çinkonun daha düşük döküm maliyetlerine sahip olmasıdır. Zn Element, Çinko alaşımıyla yapılan kaplama işlerinin alüminyum ile yapılanlara göre daha az sızıntı yapması söz konusudur. Alüminyumun gözenekli yapısı sızıntılara maruz kalma eğilimini artırmaktadır.

 

Zn Element/Çinko mu, Magnezyum mu?

 

Magnezyum, düşük yoğunluk sahibi bir kaplama malzemesidir. Fiyatı alüminyuma yakındır. Magnezyum, Zn Element, çinko alaşımları ile karşılaştırıldığında performans olarak daha iyi sayılmaz. Zn Element, çinko alaşımları; mukavemet, maliyet oranı ve sağlamlık açısından magnezyuma göre çok daha üstündür. Malzeme yapımcıları, Zn Element, Çinko kullanarak işlem maliyetleri açısından tasarruf edebilir, daha iyi bir ürün hassasiyetine kavuşabilir. Zn Element, Çinko sayesinde daha iyi bir korozyon direncine sahip olabilir. Zn Element, Çinko, üstün bir gerilme mukavemetine ve uzamaya sahiptir.

 

Zn Element/Çinko mu, Çelik mi?

 

Çelik, Zn Element, Çinko alaşımından daha ucuzdur, ancak malzeme yapımcılar, çinko kullanarak, daha iyi bir ürün performansına sahip olarak süreç maliyetlerini azaltabilmektedir. Çelik sınırlı bir eğilip bükülme yetisine sahiptir. Zn Element, Çinko ise kolayca şekil alabilmektedir. Zn Element, Çinkonun birçok avantajı olduğunu söyleyebiliriz ama en önemlisi, kaplama yapımcılarına maliyet ve zaman açısından daha iyi bir ürün deneyimi sağlamasıdır.

 

Zn Element/Çinkonun En Çok Kullanıldığı Alanlar

 

Çinko, birçok sektöre mükemmel şekilde uygulanan bir malzemedir, bunlar başlıca: Ev Aletleri, Otomotiv, Mekanik sektörü, Elektronik sektörü, Çatı/Dış Cephe Kaplama sektörüdür. Zn Element, Çinkonun farklı sektörler için uygun olduğunu söyleyebiliriz çünkü maliyet ve zaman kazandıran bir yaklaşımla ürünler için mükemmel sonuç veren birçok özelliğe sahiptir.

 

Zn Element/Çinko Kullanmanın Temel Faydaları

 

Zn Element, Çinko Kullanmanın Temel Faydalarından biri işlenebilirliğidir, çünkü sorunsuz olan Zn Element, Çinko özellikleri işleme maliyetlerini düşürür, bu diğer malzemelere göre çinkoya rekabetçi bir avantaj sağlar. Zn Element, Çinko alaşımları ile, müşteri odaklı bir şekilde istenen forma kavuşmak için çinko levhaları deforme etmek mümkündür. Çinkonun pek çok avantajı vardır. Zn Element, Çinko sayesinde montaj maliyetleri azalır, tüm parça ekstra geniş manuel işlemler olmaksızın tek bir ünite olarak montaj edilebilir. Zn Element, Çinko, akışkanlığı, mukavemeti ve sertliği ile tercih sebebi olan bir alaşımdır. Çinko alaşım içeren kaplamar ile estetik bir takım sonuçlar elde etmek mümkündür. Zn Element, Çinko, müşteri tarafından talep edilen miktar veya boyutla ilgili birçok farklı döküm işlemine tabi tutulabilir. Kullanım alanları esnektir. Çinko basınçlı döküm işlemleri, alüminyum veya magnezyum olanlardan çok daha hızlı gerçekleşir. Bu da size zamandan tasarruf sağlar. Zn Elementin çevresel uyumu mükemmeldir. Zn Element, Çinko döküm alaşımları ile kirlilik ve sera gazları salınımı önemli ölçüde azaltılır. Tüm bu veriler, alüminyum veya magnezyum gibi diğer alaşımlar yerine çinko kullanmanın maliyet tasarrufu açısından daha iyi olduğu düşüncesini desteklemektedir. Elbette çinkonun sadece performansa veya yapıya değil estetik açıdan da sunabileceği desteği küçümsememek gerekir. Zn Element, Çinkonun kullanılmasıyla özel şekillendirmeler oluşturmak ve bu şekilde müşteri tarafından arzu edilen yüksek estetik seviyeye ulaşmak mümkündür. Zn Element, Çinkonun önemli bir avantajı, çok çeşitli tekniklerle kombine edilebilmesidir.  Çinko dış mekan amaçlı ise, aşındırıcı bir dış ortamda kullanıldığından rengi yıllar içinde dönüşür. Bu çoğu zaman istenen bir doğal değişim olsa da, bunu sorun olarak takdir eden müşterilere yönelik olarak; elektrolizle kaplanmış, elektro-boyanmış, elektrostatik toz boyalı ve ıslak boyalı gibi bazı dekoratif yüzeyler kullanmak mümkündür. Tüm bu ek unsurlar bir korozyon koruması amaçlı kullanılabilir.