Çinko Kullanım Alanları, çinkonun; aşındırma direnci, korozyon direnci, dökülebilirlik gibi özellikleri sayesinde, diğer birçok metalle çeşitli alaşımlar haline getirilebilmesini sağlaması nedeniye yaygındır. Çinko Kullanım Alanları, ağırlıklı olarak galvaniz, çinko bazlı alaşımlar ve çinko oksit şeklinde olmak üzere; otomobil, inşaat ve gemi yapımı endüstrileri, makine, elektrikli ev aletleri, piller ve diğer endüstrilerdir. Şu anda demir dışı metaller arasındaki çinko tüketimi, alüminyum ve bakırdan sonra ikinci sıradadır.

 

Çinko Kullanım Alanları ve Galvanizleme İşlemi

 

Çinko Kullanım Alanları ve Galvaniz konusu büyük çaplı endüstriler için belirleyici olabilmektedir. Nemli havada olduğu gibi, çinkonun yüzeyinde de atmosferik korozyonu önleyen koruyucu bir tabaka kolaylıkla üretilmektedir. Çinko, galvaniz endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çinko Kullanım Alanlarından Galvanizleme işlemi esas olarak otomobiller, inşaat, gemi yapımı, hafif ve diğer bazı endüstriler için çelik yapılar (örn. Galvanizli sac) üzerindeki çelik ve yüzey kaplamalarında kullanılır. Örnekler şunları içerir: çinko tozu içeren kaplamalar; bağlantılarda kullanılan çinko spelter (örn. gemileri, köprüleri ve açık deniz petrol ve gaz barajlarını birbirine bağlayan çelik bileşenler), galvanizli sacdan çatı kaplaması ve çelik şerit sıcak daldırma galvaniz. Şu anda galvanizleme işleme, tüm çinko tüketiminin yarısını oluşturmaktadır. Bu oran Çinko Kullanım Alanlarındaki önemli bir sayıya tekabül etmektedir. Çinko ve Kullanım Alanları, çinkonun, güçlü antikorozif özelliklere sahip olması ve diğer metallerle iyi bağlanması nedeniyle yaygındır. Sonuç olarak, üretilen çinkonun yaklaşık yarısı, paslanmayı önlemek için demir veya çeliğe ince çinko katmanları ekleme işlemi olan çinko galvanizlemede kullanılır.

 

Çinko Kullanım Alanları ve Çinko Alaşımları

 

Çinkonun yoğunluğu ve sertliği iyi olmasa da, değerli mekanik özelliklere sahiptir ve çinko alaşımları oluşturmak için alüminyum ve bakır ile birleştirildiğinde yoğunluğu ve sertliği büyük ölçüde artar. Özellikle, çinko-bakır-titanyum alaşımının kapsamlı mekanik özellikleri, alüminyum alaşımı, pirinç veya gri dökme demirinkilere eşit değilse de yakındır. Bu nedenle çinko alaşımları, üstün süper plastik özelliği sayesinde Çinko Kullanım Alanlarından otomobil imalatında ve mekanik endüstrisinde birçok parçanın ve kalıp döküm bağlantı parçalarının üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, Çinko Kullanım Alanlarında; çinko plakalar, toz korozyon fotoğraf plakaları ve ofset baskı plakaları, daha az kurşun, kadmiyum ve diğer elementleri tüketen çinko plakadan üretilebilmektedir. Şu anda çinko alaşımı, çinko uygulamalarının yaklaşık % 20'sini oluşturmaktadır. Ancak Batı ülkelerinde, çinko alaşımının çatılarda doğrudan kaplama malzemesi olarak kullanılabileceği, hizmet ömrünü 5-10 yıldan 120-140 yıla çıkararak malzemenin geri dönüştürülebileceği fark edilmiştir. Böylece uzun vadede çinko tüketimi söz konusu olduğunda galvaniz oranı düşerken, çinko alaşımının oranı giderek artacaktır.

 

Çinko Kullanım Alanları ve Diğer Sektörler

 

Çinko Kullanım Alanları zengindir. Örneğin, çinko; çinko-manganez piller ve diğer çinko pilleri gibi pil yapımlarında kullanılabilir. Diğer Çinko Kullanım Alanlarından bahsedecek olursak, çinko, iyi bir elektromanyetik alan direnci özelliğine sahiptir. Radyo frekansı paraziti durumunda, çinko levha çok etkili bir koruyucu malzeme olma özelliğini taşımaktadır. Çinko manyetik olmadığından, aletlerin ve sayaçların bileşenlerini ve kapaklarını çinkodan yapmak son derece makuldür. Çinko, tek başına veya diğer metallerle çarpışarak kıvılcım çıkarmadığından, patlamaya dayanıklı ekipman yapmak için uygundur. Çinko gübre (örn. Çinko sülfat ve çinko klorür) bitki hücresi solunumunu ve karbonhidrat metabolizmasını destekleyebilir. Çinko tozu, lithopone ve çinko krom, pigmentler haline getirilebilir. Çinko oksit ayrıca farmasötik, kauçuk, boya ve diğer endüstrilerde de kullanılabilir.

 

Rafine Çinko ve Kullanım Alanları

 

Rafine edilmiş Çinkonun, yeni döküldüğünde rengi mavimsi beyazdır; çoğu sıcaklıkta sert ve kırılgandır ve nispeten düşük erime ve kaynama noktalarına sahiptir. Çinko alaşımları diğer metallerle kolayca çalışır ve kimyasal olarak aktiftir. Havaya maruz kaldığında, metalin daha derin oksidasyonunu (korozyonunu) engelleyen ince bir gri oksit filmi (patine) geliştirir. Metalin korozyona karşı direnci, kullanımında önemli bir özelliktir. Pirinç üretiminde çinko ve bakır kullanılır. Çinko ve Kullanım Alanlarından en önemlisi, otomobil, elektrikli ev aletleri ve ev armatürlerinde kullanılan malzemeleridir. Bunları oluşturmak için bakır (pirinç oluşturmak için) ve diğer metallerle birleştirilmek için çinko kullanılır. Çinko Kullanım Alanlarından en önemli üçüncüsü ise, kauçuk üretiminde ve koruyucu cilt merhemi olarak kullanılan çinko oksit (üretim hacmine göre en önemli çinko kimyasalı) üretimidir. Sağlık sektörü çinko kullanım alanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çinko, insanların, hayvanların ve bitkilerin düzgün büyümesi ve gelişmesi için gerekli bir unsurdur.