Çinko çatı kaplama yaparken dikkat edilmesi gerekenler işlemi uygulayacak kişinin alanında iyi olması gerekmektedir. Yapıları zararlı dış kuvvetlerden koruyan ve sisteme çok az yük getiren metal çatı kaplama oldukça popüler sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çinko çatı izolasyonu ömrü uzun, estetik bir görünüm sağlayan, esnek, kolayca şekil alabilen ve özel bir tasarıma olanağına sahip üstün özellikleri bulunan kalitesi üstüm birinci sınıf tesislerde işlenen titanyum ve çinkonun karışımının olduğu sistemdir.

Çinko çatı kaplama yağmur, sel, kar, rüzgâr gibi atmosfer olaylarına karşı dirençli, herhangi bir paslanma özelliği göstermeyen, yanmayan, soğuk havaya ve sıcağa son derece dayanıklı yüksek bir teknolojiyle donatılmış çinko kaplama sistemi bununla beraber insan sağlığına zararlı bir etken madde de içermemektedir. Asırlık ve uzun ömürlü ürünler ile eşsiz değerde kullanım olanağı sağlamaktadır.

Yapılarına önem ve değer katılmasını isteyen mühendis, mimar, müteahhit veya yüksek özellikteki markaların çinko kaplama kullanılmasındaki tercih sebebidir.

Bakımı kolaydır ve işlenmesi de oldukça basittir, bu sebeple duruşunun estetik olması da kolaydır. Doğal ürünler ve çevre dostu özellikleri ile çinko çatı kaplama yapımında tercih edilmesini de arttırmaktadır. Uygulama işçiliği yeterlilik ve üstün teknik bilgi ile birleştiğinde çinko çatı kaplama sistemleri binalarınızla bütünleşen olağanüstü şıklık ve dayanıklılık sağlamaktadır.

 

Çinko İzolasyonun Yaygınlaşan Kullanım Alanları

Çinko çatı kaplama tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden birisi de binanın ısı yalıtımına olan katkısıdır.

 Çinko çatı, evinizin ısı kaybının yaklaşık dörtte birini oluşturur. Çatı izolasyonu bir evin ısısını dışarıya vermesini engellemektedir. Enerji verimliliği, ideal sıcaklık ve sağlıklı bir ev ortamı için elverişli bir kabuk ortaya çıkarır. Çatı izolasyonu aşınma gösterirse, hasar meydana gelirse ya da başka herhangi bir problem ortaya çıkarsa eviniz çok fazla ısı kaybeder. Ve sadece soğuk aylar için kullanılmamakta sıcak aylarda da evin fazla ısınmasını önlemektedir.

Çatı izolasyonu aynı zamanda bir sızıntı önleme aracıdır. Çatınızda büyük bir sızıntı meydana gelmişse, evinizin çatısına yapılan izolasyon nedeniyle bu sızıntı önlenebilmektedir. Fakat düzenli olarak bakım yapmamakta iseniz, evinizi sıvı sızıntılara karşı savunmasız bırakmış olursunuz. Küçük herhangi bir sızıntı bile büyük hasarlara neden olabilecektir. Evinizin tabanı ile ilgili ıslaklık problemi bulunmakta ise yalıtım kaynaklı bir problem olabilir.

Çatı kaplama kurşun ve bakıra kıyasen yapacağınız büyük maliyetli değişimlerin önüne geçebilmektedir. Çatı izolasyonu bir evin küçük eklentisi gibi görünse de evin değerine önemli katkılar sunmaktadır. Bir çatıdaki yapısal anlamda bütünlük, bir evin bütünlüğü ile doğrudan ilişkilidir. Güçlendirilen bir çatı, evin değerini de doğrudan arttıracaktır. Görünüm olarak da şık bir görünüm sağlayacaktır.

Çinko Çatı Kaplama

Çinko çatı kaplama işlemi ile engellenmek istenen durum sıcak bölgelerde yaşayan kişilerin çatısında nem ve küf oluşacaktır. Bu nem ve küf gibi oluşumları önleyecektir. Evinizin sıcaklığında çok büyük farklılıklar bulunmakta ise bu problem izolasyon kaynaklı değil, yalıtım kaynaklıdır. Herhangi bir sızıntı durumunda da bu işlemi uygulayan kişilerin yardımına başvurulmalıdır.

İzolasyon yaygın kanının aksine çevre dostu karakterlidir. Ayrıca çatı izolasyonunun, diğer birçok metale göre daha az enerji harcayacağı unutulmamalıdır. Bunun sebebi ise, çinkonun daha düşük noktada erimesidir. Çatınızın ömrü sona erdiğinde veya herhangi bir yıkımla karşı karşıya kaldığında bile çinko malzemesi geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Ömrü diğer metal malzemelere göre oldukça uzundur. 

Çinko çatı kaplama malzemeleri ile elde edilen bir çatı, çelik ya da beton kiremitli bir çatıya oranla dört kat daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir.

Çinko çatı izolasyonu yaptırırken malzemelerini ve yapım aşamasını güvenle yaptırabileceğiniz kişiler tarafından kurulması gerekmektedir. Sonrasında yaşanacak hasar ve diğer sızıntı problemleri için güvenilir kişilerle çalışmak daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

 

Çinko Kaplama Malzemesi

Çinko çatı kaplama uygulanacak bölgeye göre üretilen malzeme uzun ömürlü olması, tekrar kullanılabilir yani geri dönüştürebilir malzeme olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Yaklaşık yüz elli kilogram ağırlığındaki büyük rulolar halinde üretime sunulan titanyum, doğal patinanın etken biçimde bulunduğu çinko yüzeyi  üzerinde oluşan küçük veya büyük çizikler kendiliğinden yok olur. Çatının altına gizlice görünümünü kötüleştirmeyecek paslanmaz çinko kaplama malzemesi modern bir görünüm sağlar ve şık görünüm elde edilmesine yardımcı olur.

Çatı kaplama işlemi yapılırken ısı yalıtımı da yapılması gerekmektedir. Çatı yalıtımı binanın üst kısımlarında öncelikle ısı, yangın, ses, su yalıtımı sağlamak üzere uygulanmaktadır.

Birbirinden farklı özellikleri ve uygulama esasları olan, farklı yalıtım özellikleri sağlayan malzemeler kullanılmaktadır. Maliyeti, hammaddesi ve üretim zorluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Çinko çatı izolasyonu son zamanlarda oldukça tercih edilen bir kaplama türüdür. Çinko kaplamanın dayanıklılığı ve şık duruşunun olması çatı kaplamada tercih edilmesini sağlamaktadır. Dezavantaj olarak belirtilir mi bilmemekle beraber, maliyetinin kiremit ve diğer malzemelere göre yüksek olduğu bilinir. Fakat yüksek kaliteli bir ürün olduğu için maliyetinin yüksek olması doğal bir durumdur.

 

Çinko Çatı Kaplama- Kenet Çatı Kaplama Farkı 

Çinko çatı kaplama ve kenet çatı arasındaki fark, kenet çatının alüminyum ve boyalı galvaniz sac malzemelerinden üretilerek yapılmasıdır. Görünüm olarak kenet çatı görünümü de oldukça şık bir görünüme sahiptir. Fakat malzeme içeriği olarak bakıldığında, alüminyumun daha hafif bir malzeme olması, hareket etmesi daha kolay olması bükülebilirliği yüksek bir malzeme olmasındandır. Çinko daha ağır bir metal olmasından, kolay kıvrılmamasından ve kalitesinin yüksek olması nedeniyle daha fazla tercih edilmektedir.

Diğer çatı kaplama ürünlerine nazaran çinko alüminyuma göre daha az sızdırma özelliğine sahip ve hasar kaybına uğrama ihtimali de daha azdır.