Çinko izolasyonun avantajları diğer çatı kaplama malzemelerine oranla oldukça uzun ömürlüdür. Ayrıca esnek, estetik görünüme sahip, kolayca şekil alabilen, özel tasarım olanağı bulunan, üstün özellikli yüksek kaliteli birinci sınıf işletmelerde işlenen bir sistemdir.

Kar, yağmur, çok rüzgârlı havalar gibi doğa olaylarına karşı yüksek direnç gösteren yanmaz, paslanmaz, sıcak ve soğuğa son derece dayanabilen bir teknolojiyle donatılmış çatı kaplama sistemi aynı zamanda doğaya ve insan sağlığına zararı bulunmayan bir asırlık ürün ömrü ile binalarınızı eşsiz benzersiz bir görünüm değerine ulaştırır. Binaya özellik ve değer katmak isteyen mimar, mühendis, müteahhit veya özelliği yüksek markaları tercih etmektedirler.

Asgari seviyede bakım gerektirir, kolay işlenebilme özelliğine sahip, doğal ve doğa dostu özellikleri çatı izolasyonun avantajları fazlalığı tercih edilme oranlarını oldukça arttırmaktadır. Uygulamada işçilik yeterlilik ve fazla seviyede teknik bilgi ile birleştiğinde çinko sistemler yapılarınızla bütünleşmiş olağanüstü şıklık ve dayanıklılık sunmaktadır.

Çinko İzolasyon Kullanım Alanları

Çinko izolasyonun avantajları arasından en önemlisi ısı yalıtımına olan katkılarıdır. Çatı, evinizin ısı kaybının yaklaşık dörtte birini oluşturur. Çatı izolasyonu bir evin ısısını kendi bünyesinde tutmasını sağlar. Enerji verimliliği, ideal sıcaklık ve sağlıklı bir ev ortamı için elverişli bir kabuk ortaya çıkarır. Çatı izolasyonu aşınma gösterirse, hasar meydana gelirse ya da başka herhangi bir problem ortaya çıkarsa eviniz çok fazla ısı kaybeder. Ve sadece soğuk aylar için kullanılmamakta sıcak aylarda da evin fazla ısınmasını önlemektedir.

Çatı izolasyonu aynı zamanda bir sızıntı önleme aracıdır. Çatınızda büyük bir sızıntı meydana gelmişse, evinizin çatısına yapılan izolasyon nedeniyle bu sızıntı önlenebilmektedir. Fakat düzenli olarak bakım yapmamakta iseniz, evinizi sıvı sızıntılara karşı savunmasız bırakmış olursunuz. Küçük herhangi bir sızıntı bile büyük hasarlara neden olabilecektir. Evinizin tabanı ile ilgili ıslaklık problemi bulunmakta ise yalıtım kaynaklı bir problem olabilir.

Çatı kaplama izolasyonu yapacağınız büyük maliyetli değişimlerin önüne geçebilmektedir. Çatı izolasyonu bir evin küçük eklentisi gibi görünse de evin değerine önemli katkılar sunmaktadır. Bir çatıdaki yapısal anlamda bütünlük, bir evin bütünlüğü ile doğrudan ilişkilidir. Güçlendirilen bir çatı, evin değerini de doğrudan arttıracaktır.

Çinko Çatı İzolasyonu Çevre Dostu

Çinko izolasyonun avantajları arasından bir diğeri de, sıcak bölgelerinde yaşayan kişilerin çatısında nem ve küf oluşacaktır. Bu nem ve küf gibi oluşumları önleyecektir. Evinizin sıcaklığında çok büyük farklılıklar bulunmakta ise bu problem izolasyon kaynaklı değil, yalıtım kaynaklıdır. Herhangi bir sızıntı durumunda da bu işlemi uygulayan kişilerin yardımına başvurulmalıdır.

İzolasyon yaygın kanının aksine çevre dostu karakterlidir. Ayrıca çatı izolasyonunun, diğer birçok metale göre daha az enerji harcayacağı unutulmamalıdır. Bunun sebebi ise, çinkonun daha düşük noktada erimesidir. Çatınızın ömrü sona erdiğinde veya herhangi bir yıkımla karşı karşıya kaldığında bile çinko malzemesi geri dönüştürülebilir bir malzemedir. Ömrü diğer metal malzemelere göre oldukça uzundur. 

Çinko çatı kaplama malzemeleri ile elde edilen bir çatı, çelik ya da beton kiremitli bir çatıya oranla dört kat daha uzun ömürlü olduğu bilinmektedir.

Çinko çatı izolasyonu yaptırırken malzemelerini ve yapım aşamasını güvenle yaptırabileceğiniz kişiler tarafından kurulması gerekmektedir. Sonrasında yaşanacak hasar ve diğer sızıntı problemleri için güvenilir kişilerle çalışmak daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

 

Çatı İzolasyon Dezavantajları Var mıdır?

Çinko çatı izolasyonu maliyeti, kişilerin çatılarının büyüklüğüne göre değişecek olmakla diğer metallere kıyasen yüksektir. 

Çinko çatı maliyetlerini aşan tek metal fiyatı bakır olmaktadır. Patina sürecinde yaşanacak değişim süreç konusunda bazı kişiler için dezavantaj oluşturacak bir meseledir.

Çatının renginin değişeceği patina süreci, çinko çatı malzemesinin koyu bir renkle çatıya sabitlendikten sonra zamanla mavi rengi tonlara dönüşmesine neden olacaktır. Bazı kişiler bu patinalı sürece hemen kavuşmak istemektedirler. Bu konuyla ilgili kişilere kesin bir zaman dilimi taahhüt edilmemektedir. Çatı çinko izolasyon sonucu, çatınızın patinalı bir görünüme kavuşma süresi iki yıla kadar uzayabileceği gibi beş yıla kadar da uzayabilir. Bu konudaki önemli etken, renk değişiminin nemli iklimde daha hızlı meydana gelip çinkonun patinaya geçiş sürecinin çoğunlukla iklime oranla değişeceği söylenebilir. Ayrıca patina değişiminden sonra da çatının hangi renkte olacağı ile ilgili kesin bir yoktur. Çinko plakaları boyunca bazı renk ve ton plakaları olabilecektir.

Çinko izolasyonun avantajları sayıldığında oldukça önemli kriterler olduğu açıkça bellidir. Bu sebeple kişilerin renk görünümüne takılarak çatı izolasyonu tercih etmemeleri önerilmektedir.

 

Çinko Çatı İzolasyonu Dayanıklılık

Çinko izolasyonun avantajları oldukça kolaylık sağlamaktadır. Çinko çatı kaplaması, kaplama esaslı bir çatı örtüsü malzemesi olarak kullanıldığından %1* dan sonsuz eğimlere kadar kullanılabilen kurşuna ve bakıra göre ekonomik olan dayanıklı uzun ömürlü ve çok sık tercih edilen bir malzemedir.

Alçak eğimli yerlerde de kullanabilmesi sebebiyle çatının çok büyük görünmesine neden olmayan bu kaplama çinko malzemesinin dışarıdan gelebilecek darbelere karşı olan sağlamlığı nedeniyle tercih edilmektedir.

Çinko kaplamanın direkt olarak beton yüzeye uygulanması durumunda kenetlerin tespit edilmesi için betonun içinde kalmak koşuluyla, konik çıtalar suya karşı elli ile yetmiş santimetre eksen aralığı ile eğime paralel biçimde beton içinde bırakılmalıdır.

Beton yüzeyinin pürüzlere yer vermeyecek şekilde ve nizami olması için beton yüzeyi çelik malzemeleri ile çimento tuzuyla perdahlamalıdır.

Çatı izolasyonun avantajları kaliteli malzemelerle ve sağlam bir ustalık sonucu gerçekleştirilen bu izolasyon kişilerin çatılarının ömürlük olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Çatılarında ısı yalıtım konusunda eksiği olan kişilerin ısı yalıtımlarını da bu işlemden tam fayda sağlamak için onarmaları gerekmektedir. Kişiler bu işlemi yapacak kişiyi seçerken işinde iyi ve malzemelerini kaliteli seçen kişileri tercih etmelidirler.