Çatı kaplama neden önemlidir sorusunda sizi hem soğuktan koruyacak hem de uzun dönemde yalıtım ve izolasyon sağlayacak bir işlem olması cevabını verebiliriz. Çatı kaplama işinde uzun vadeli düşünmek sizin için çok yararlı olacaktır.

Çatı Örtüsü Tipi

Bir çatı iskeletini ahşap veya metal bir malzemeden bir dizi malzeme ile kaplama işlemine çatı denir. Binanın çatı karkası su yalıtımı ve ısı yalıtımı tamamlandıktan sonra çatı kaplama levhaları ile kaplanır. Çatının ne olduğu sorusunu daha fazla açıklamak ve çatı sistemleri hakkında genel bilgi almak için yazımıza göz atın.

Dış malzemeler, çeşitli hammaddelerden yapılmış çatı kaplama levhalarından yapılmıştır. Bunlar arasında alüminyum, çinko, sac, PVC ve bakır kaplı plakalar bulunmaktadır. Yapı kataloğu, farklı özelliklere sahip çatı tipini aramak için bir araç olabilir.

Bazı Çatı Tipi Örnekleri

  • Sandviç Paneller: Yan cepheyi kaplamak için kullanılan sandviç paneller birbirine geçmelidir ve basit kullanımlara sahiptir.
  • Attermit kaplama: Attermit çubuğu çok hızlı kırılır, bu da onu uygulaması çok zor bir çatı kaplama haline getirir. Ancak bu modellerin tercih edilme sebebi yaz aylarında serin kalmalarıdır.
  • PVC Kaplama: En uygun maliyetli ve neredeyse en çok kullanılan malzemelerdendir.
  • Çinko kaplama: çinko çatı olarak da bilinen kaplama türü ve uygulama kolaylığı nedeniyle ülkemizde en çok tercih edilen çatı kaplama çeşitlerinden biridir.

Çatı Nasıl Yapılır

Çatı demirden veya dayanıklı bir iskeletten yapılmıştır. çatı kaplama sırasında parçanın malzemesi akıllı vida ile iskelet haline getirilir. Bununla birlikte, farklı kaplama türleri farklı kullanımlar gerçekleştirir. 

Örneğin, OSB plakaları tercihen tek bir çatı kaplaması ile kaplanırsa suya membran kaplama uygulandıktan sonra tek bir çatı kaplama çivisi ile tamamlanır. Yapı Kataloğu web sitesi düzinelerce farklı şirketin çatısını keşfetmenize, teklif almanıza ve çatı kaplama çeşitleri sipariş vermenize olanak tanır.

Çatı Malzemesi Nedir

Çatının özelliklerine bağlı olarak çatı kaplama farklı ve çeşitli malzemelerden oluşabilir. Çatılarda kullanılan malzemeler genel olarak:

 

  • Kiremitler: Saç şekillendirme ve fırınlama fayansları en çok kullanılan çatı kaplamalarıdır.
  • Doğal taş kaplama panelleri ve kiremitleri: Çeşitli renkteki taş ve granüllerin kırılmasıyla elde edilen çatı kaplama malzemeleridir.
  • Poliüretan esaslı paneller: Çeşitli kalınlıklarda sert poliüretan sert köpüklerin iki kalıplama yüzeyi arasına sıkıştırıldığı kompozit ürünlerdir.
  • Taşyünü esaslı panel: Hastane, okul ve diğer binalarda yangın dayanımı yüksek olması gereken kompozit bir malzemedir.

Bina kataloglarında astarlı çinko kaplı levhalar, fiber çimento esaslı malzemeler, cam takviyeler, polyester malzemeler, polikarbonat çatı kaplama malzemeleri, akrilik esaslı malzemeler, kenet çatı, ahşap, arduvaz, çatı kaplama modelleri ve daha fazlası gibi daha fazla malzemeyi inceleyin. 

Çatı Malzemeleri Birbirinden Nasıl Farklıdır 

Çatı kaplama malzemesinin yapısına bağlı olarak değişebilir. Örneğin; Temel çatı malzemesi, şiddetli yağmura ve dış etkenlere dayanıklı, döşenmesi kolay bir malzemedir. 

Estetik görünümün yanı sıra çatı kaplama malzemesi seçiminde kullanım alanı çok önemli bir rol oynar. Çatı sistemi ve izolasyonda Kaplama sistemi uygulanır. Sünger veya izocam uygulamaları için bu aşamadaki temel amaç AM duvar kağıdı oluşturmaktır. 

Çatı Nedir, Nasıl Yapılır

Çatı kaplama, ahşap veya metal bir çatı çerçevesinin çeşitli malzemelerle kaplanması işlemidir. Çatı sacları ile örtülmüştür. Çatılarda kullanılabilecek onlarca çeşit malzeme vardır.

Çatının kat planı çizildikten sonra ilk çatı çerçeve çerçevesi oluşturulur. Çatı kaplama malzemesinin ağırlığına dayanabilecek kalitede bir çatı çerçevesi oluşturduktan sonra çatı kaplama yapılabilir. Bu işlemden sonra bir malzeme (çatı sacı) ile kapatılır.

  • Çatı örtüsü tipi

Çatı kaplama sistemleri, genellikle ortak adı çatı sacı olan malzemelerden yapılır. Farklı çatı sacı türleri vardır. Çatının çeşitli hammaddelerine bağlı olarak çatı sacı, PVC çatı sacı, bakır çatı sacı, çinko çatı sacı olarak değerlendirilebilir.

 

Her bütçeye uygun çatı çeşitleri vardır. Ancak bu işte fiyat her şey değildir. Bu nedenle, fiyat birinci öncelik olmamalıdır. Neden diye sorulduğunda, bazı çatı kaplama malzemeleri sağlığı ve ayrıntıları tehlikeye atabilir. Örneğin, ucuz bir çatı tipi olan PVC çatı örtüleri, yangın durumunda yangını şiddetlendirebilir. 

  • Tek-Dekoratif çatı örtüsü

Tekli olarak verilen ürün en popüler çatı kaplamadır. Çatı kaplama tahtası, çatı kaplama malzemelerinin ana özelliğidir. Bu nedenle en çok tercih edilen izolasyon türlerinden biri haline gelmiştir. 

Hangi Kaplama Tipini Seçmeliyim

Bir çatı tipi seçerken akılda tutulması gereken en önemli şey, sizi uzun vadede daha karlı hale getirmektir. Yani su geçirmeyen, yanmaz, bir süre sonra sertleşmeyecek veya çatlamayacak, hafif ve güneş ışığının rengi dışında solmayacak çatı kaplama malzemeleri seçerek uzun vadeden faydalanabilirsiniz.

Ayrıca seçilen zona dışındaki çatıyı da not edin. Çatı kaplama levhaları, kavisli yüzeylerde ve ince kenarlarda daha iyi tutuş sağlar. Hangi çatı tipini seçeceğinize hala karar veremiyorsanız, bizi arayın ve çatı ustasından yardım isteyin.

Çatı Fiyatı

Çatı tipine bağlıdır. Çatı kaplama fiyatları çatının amacı ve ihtişamı ile çarparak hesaplanır. Yani satın alma fiyatı da kaplama fiyatı hesaplanırken görüntülenir.

Çatı kaplamada önemli olan fiyat değil uzun dönem dayanıklılıktır. Ucuz ve kalitesiz bir ürün aldığınızda birkaç sene sonra tekrar yaptırmanız sizin zararınıza olacaktır.

Yüksek kaliteli çatı kaplama işinde, uzun ömür beklentisi ve sağlıklı yaşam beklentisi yeterlidir. Daha önce sadece kiremitli çatı modelleri uygulanmıştı. Günümüzde kiremitli çatılara alternatifler var. 

Yeni nesil, binalara sadece yalıtımdan değil, dış etkenlerden de koruma sağlıyor. Yeni bir çatı modeli ile yüksek ısı talebini karşılamak mümkündür. Kaplama işlemi demirden veya dayanıklı bir malzemeden yapılmış bir iskelet üzerine inşa edilir.