Saklama ve Depolama

Depolama önerileri

VMZINC titanyum çinkonun ilk günkü kalitesini korumak için, aşağıda sayacağımız önerilere dikkat etmenizi ve kusursuzca uymanızı tavsiye ediyoruz:

  • Levha ve rulolar yeterli şekilde havalandırılan, korunaklı, kuru depolarda saklanmalıdır. Nemin yoğunlaşmasını engellemek için depo ortam sıcaklığı sabit olmalıdır.
  • Levha ve rulolar yerle temas etmemeli, palet üzerinde istiflenmelidir. Bu şekilde, palet altında arzu edilen havalandırma sağlanacaktır.
  • Deformasyonu engellemek için, levhalar palet üzerine yatık ve düz şekilde depolanmalıdır.
  • Rulolar, müşteri isteğine göre yatay veya dikey paletlenebilir, rulolar nasıl teslim alındıysa uygulama anına kadar aynı yönde ve orijinal ambalajının içinde muhafaza edilmelidir.

Eğer depoda tüm rulolar için yeterli alan bulunmuyorsa, aşağıdaki tavsiyelere dikkat edebilirsiniz:

  • Eğer rulolar yatay teslim alındı ise, paletler mutlaka ayrı raflara istiflenmelidir. Orijinal ambalajı değiştirmekten ve paletleri üst üste koymaktan kaçınılmalıdır;
  • Eğer rulolar dikey teslim alındı ise, paletler üst üste 4 paleti geçmeyecek şekilde istiflenebilir.

Rulo ve levhalar için depolama süresi, özellikle şantiyede ise olabildiğince kısa tutulmalıdır. Taşıma olabildiğince yumuşak olmalıdır, çinko üzerinde yanlış darbeler sonucu tümsek, pütür gibi hasarlar oluşabilir. Bu hasarlı yerlerde montajdan yıllar sonra kırılmalar veya yarıklar oluşabilir. Metalin genleşme ve daralması sonucu, derin sıyrıklar uygulama anında veya sonrasında kırılmalara sebebiyet verebilir.

Depolama ve havalandırma

"Beyaz pas" olayının patina oluşumu ile hiçbir ilgisi yoktur. Eğer ortamda yeterli havalandırma yoksa (depolama,  ulaştırma veya uygulamadaki yetersiz şartlarda), beyaz toz şeklinde dökülen, koruyucu olmayan, çinko hidroksit oluşur. Bu tepkime doğal patina oluşumunu engeller ve çinko çok kolay korozyona uğrar.