Tek kilit dik kenet
 

 

Tek kilit dik kenet sistem nedir?
 

"Tek kilit" dik kenet sistem cephe uygulamalarında kullanılır. Düzgün ve nizami bir görünümü vardır. Önceden makinelerde şekillendirilen levhalar sabit ve hareketli klipsler ile tespitlenerek, erkek profili diğer levhanın dişi profiline uzunlamasına kenetlenir, kenet tek bir büküm yardımı (90°) ile katlanır.

Bu sistem özellikle geniş cephe kaplamaları (ve/veya) sert iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bulunan yapılar için çok uygundur. (kar, fırtına, yoğun yağmur alan dağlık alanlar ve sert karasal iklimlerde)
Mimari form itibari ile karmaşık (konkav ve konveks) çatıdan- cepheye / cepheden-çatıya hareketli yapılarda form bozukluğu oluşmadan, yapı kabuğuna estetik anlamda bütünlük sağlanarak uygulanır.

Yüzey seçenekleri : Natural Zinc / QUARTZ-ZINC / ANTHRA-ZINC / PIGMENTO / AZENGAR

Kalınlık 0.7 mm / 0.8 mm
Maksimum panel eni (net)* 430 mm – 580 mm
Kenet hadve yüksekliği 25 mm
Minimum eğim 60° - 90°
Maksimum panel uzunluğu 4 m
Bobin eni* 500 mm – 650 mm

 
*Farklı en uygulamaları için lütfen VMZINC ekibine danışınızAvantajlar :
 
Economical Ekonomik: Profil çekme ve dikey kenetleri kilitleyen makinelerin kullanımı montaj süresini önemli ölçüde kısaltır. Bu maliyet-etkin çözüm özellikle geniş cephelerde çok büyük ekonomik avantaj sağlar.
Discrete Estetik: Düşük yükseklikteki kenet hadvesi  (25 mm) cephenin tekdüzeliğine hareket kazandırırken, yapıdaki mimari amacı vurgular. Bu sistemin daha karmaşık tasarımlarda kullanımı ise yapıya teknolojik, yenilikçi ve ileri bir duruş kazandıracaktır. (kavisli, tonoz vb.)

 

  • Cephedeki eğim:  60 °  - 90 °
  • Renovasyon ve yeni yapılar
  • Maksimum panel uzunluğu : 4 metre
  • Karmaşık yapılı (konkav, konveks) cephelerin çözümü
  • 2 tip uygulama: Düşey veya yatay

 

Tek kilit dik kenet uygulama aşamaları:

1 Hazır panel, havalandırmalı ( 5~10mm min. aralıklı) kaplama tahtası (sarıçam veya ladin) üzerine serilir.
2 Bağlantı klipsleri sabitlenir. Teorik termal genleşmeye göre iki çeşit klips kullanılır: sabit ve hareketli klips.
Düşey düzenleme: Panelin üst kısmından itibaren 5 adet sabit klipsle alan sabitlenir, daha sonra hareketli klipsler kullanılır.
Yatay düzenleme: Panelin orta kısmındaki alan 3 adet sabit klipsle sabitlenir, daha sonra hareketli klipsler kullanılır.
3 Tek kilit dik kenet:
Üretici onaylı makine ve aletler yardımı ile kenet çıkıntıları hazırlanır. (U) Dişi ve (L) erkek profiller birbirine geçirilir. Kenet kilitleme el aletleri veya kenet kilitleme robot yardımı ile tek bükümle profiller birbirlerine kenetlenir.
 

VMZINC, şantiyede Tek kilit dik kenet uygulama eğitimleri vermektedir.

 

Daha fazla bilgi için lütfen VMZINC ile irtibata geçiniz.3